×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

1944. gada 10. decembrī (6)

10dec_Supe_2

Pirms 70 gadiem, 1944. gada 10. decembrī, Pēteris Supe “Cinītis” un viņa kaujinieku grupa Abrenes apriņķī izveidoja lielāko un arī labāk organizēto nacionālo partizānu organizāciju – Latvijas Nacionālo partizānu apvienību (LNPA).

Tā savās rindās apvienoja ap 700 vīru un pastāvēja līdz 40. gadu beigām. LNPA uzturēja sakarus arī ar citām Latgales nacionālo partizānu grupām un darbojās Viļakas (Abrenes), Ludzas, Madonas, Alūksnes, Cēsu, Valkas un Valmieras apriņķī. Supes un viņa vietnieka Cīruļa komandētie kaujinieki pat izveidoja savu ģenerālštābu ar operatīvo, izlūkošanas, informācijas, propagandas, politisko un saimniecisko daļu. Apmācība un dienesta pakāpju piešķiršana notika pēc Latvijas armijas reglamenta parauga. Drošības nolūkos partizāni darbojās ar segvārdiem, kas čekistiem apgrūtināja viņu identifikāciju.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kāds var uzrakstīt un/vai norādīt kādu informācijas avotu par LNPA 700 vīri paveikto? Nesēdēja tak’ “lielākā un labāk organizētā” bunkuros Rietumnieku armiju gaidīdami? Cik padomju aktīvistu likvidēja, cik skolas un pagastmājas apmeklēja?

    • …ko tur plātīties,varbūt tie bija prasti krimnālnoziegumi…..

    • Iesākumam der palasīt Vēsturnieku komisijas rakstus. Tur par LNPA darbību jau ir informācija publicēta. Ieskaitot Jūsu sirdij tik tuvās pagastmāju apmeklēšanas. Un neuztraucieties – izpēte turpinās. 🙂

  2. Nacionālais partizāns Antons Circāns – arī Antons Circenis, Aloizs Cīrulis, Aire, Vārpa. No tā arī juceklis.

  3. P. Supes štāba virsnieki bija Antons Circenis (Aire, Vārpa), Broņislavs Sluckis (Indulis), Henrihs Vestmanis (Bārda) , kā arī Vancāns (?) un rakstvedis Kārlēns (?). Bataljona štāba priekšnieks – visu aizsardzības pasākuimu organizētājs un vadītājs, kā arī militāro reidu un operāciju organizētājs un vadītājs bija Latvijas armija virsnieka vietnieks Broņislavs Sluckis (Indulis). P. Supe kā bataljona komandieris veica galveno ideoloģiskā darba vadību.
    ( “Uz ežiņas galvu liku”1. grāmata. – R., 1993.)

  4. Pētera Supes vietnieks nebija nekāds mistisks Cīrulis, bet Antons Circāns (“Vārpa”, 1917-1947).

Draugiem Facebook Twitter Google+