×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

1944. gada 29. augustā (2)

29aug_Slovaki_2

Pirms 70 gadiem, 1944. gada 29. augustā, ap 60 tūkstošiem Slovākijas armijas karavīru sacēlās pret nacistiskās Vācijas varu un tai padevīgo Jozefa Tiso marionešu valdību.

Pēc Varšavas sacelšanās tas bija otrs gadījums, kad Otrā pasaules kara gaitā kāda tauta sacēlās pret vācu okupācijas varu. Pretošanās kustība šo akciju bija plānojusi uz vēlāku laiku, taču negaidīti notikumi to pasteidzināja. 28. augusta rītā neskaidros ap­stākļos slovāku militārpersonas nošāva Vācijas militārās misijas dalībniekus, kuri atgriezās no Rumānijas (Rumānija jau bija izstājusies no savienības ar Vāciju). Otrs faktors bija Tiso valdības lūgums Hitleram nosūtīt vācu karaspēku uz Slovākiju partizānu apkarošanai, jo slovāku karavīri no vēršanās pret partizāniem vairījās. Notikumi risinājās, PSRS armijai tuvojoties Slovākijas robežām. Lai arī vācu vienības samērā ātri tika galā ar regulārajām slovāku daļām, oktobrī sacelšanās ieguva partizānu kara raksturu. 29. augusts mūsdienu Slovākijā ir valsts svētku diena.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Tiso “marionešu” režīma nosodīšana ir no tās pašas sērijas kā Ulmaņa “fašistiskā” režīma kritizēšana “labajos” padomju gados. Jebkurš var izlasīt Vikipēdijā, ka tas nebūt nebija sliktākais posms Slovakijas vēsturē.
  Augšminēto sacelšanos lielākā daļa Slovakijas tautas neatbalstīja.

  • “Pilsoņi, pilsones!
   Pēdējo 24 stundu notikumi ir saviļņojuši visus prātus, un es tādēļ uzskatu par savu pienākumu, kā es to arvien svarīgos momentos esmu darījis, jums visiem pateikt, ko valdība šajā brīdī domā un dara.
   Mūsu zemē kopš šī rīta ienāk padomju karaspēks. Tas notiek ar valdības ziņu un piekrišanu, kas savukārt izriet no pastāvošām draudzīgām attiecībām starp Latviju un Padomju Savienību. Es tādēļ vēlos, ka arī mūsu zemes iedzīvotāji ienākošās karaspēka daļas uzlūko ar draudzību. Tai pašā laikā jums jāzina, ka karaspēka kustībai jānotiek bez traucējumiem, un to jūs varat veicināt, ierobežojot pārlieko ziņkāri un atturoties no kārtības traucējumiem….”
   Latvija valsts vadītāja Kārļa Ulmaņa uzrunu tautai, ko viņš teica Latvijas Radiofonā 1940. gada 17. jūnijā pulksten 22:15.

Draugiem Facebook Twitter Google+