×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

1944. gada 6. februārī (1)

6feb_Apauglo_2

Pirms 70 gadiem, 1944. gada 6. februārī, amerikāņu akušieris un ginekologs Džons Roks kopā ar palīdzi Miriamu Menkinu laboratorijā Bostonā veica pasaulē pirmo veiksmīgo cilvēka olšūnas apaugļošanu mēģenē jeb “in vitro”.

Pirms tam bija notikuši vairāki simti neveiksmīgu laboratorisku apaugļošanas mēģinājumu, kuros šūnu dalīšanās process tā arī nesākās. Tomēr zinātniekiem bija izdevies gūt panākumus eksperimentos ar pelēm un trušiem. Tas lika domāt, ka manipulācija iespējama visiem zīdītājiem, tātad arī cilvēkam. Roka un Menkinas iegūtais embrijs netika pārstādīts sievietes ķermenī, viņiem galvenais bija principiāli pierādīt, ka neauglības gadījumā pie bērna var tikt mākslīgā ceļā ārpus ķermeņa. Kopš tā laika pasaulē nācis jau vairāk nekā miljons “mēģeņu bērnu”. Latvijā pirmie pašmāju speciālistu “sarīkotie” mēģenes dvīnīši piedzima 1997. gada 18. jūnijā, taču 80. gadu sākumā tādas manipulācijas jau bija veikuši mediķi Maskavā un Tartu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

    Latvijā “IVF” tēvs ir Dr. Voldenārs Lejiņš, kuŗš panāca pirmo ārpusķermeņa apaugļošanu, ar pozitīvu rezultātu 1997. gada 18. jūnijā- piedzima dvīņi. Tagad neauglības ārstēšanu Latvijā apmaksā valsts.

Draugiem Facebook Twitter Google+