×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
14. augusts, 2015
Drukāt

1945. gada 14. augustā (1)

14aug_Petens_2

Pirms 70 gadiem, 1945. gada 14. augustā, Francijas karatiesa pēc vairākas nedēļas ilgas prāvas pasludināja, ka piespriež nāvessodu nacistu okupācijas laika Francijas tā sauktās Višī valdības vadītājam maršalam Filipam Petēnam.

Pirmā pasaules kara Verdenas kaujas varonis Petēns skaitījās okupētās Francijas valsts galva laikā no 1940. maija līdz 1944. gada augustam un ir viens no pazīstamākajiem kolaborantiem, ja runā par Rietumeiropu Otrajā pasaules karā. Petēns prāvas laikā savu vainu tomēr neatzina un uzstāja, ka darījis visu, kas bijis viņa spēkos, lai “glābtu Franciju”. Kara beigās viņš brīvprātīgi atgriezās no Šveices sabiedroto atbrīvotajā dzimtenē un pieteicās varasiestādēm. Ņemot vērā cienījamos gadus un agrākos nopelnus, Šarls de Golls piekrita nāvessodu Petēnam nomainīt ar mūža ieslodzījumu. Tas maršalam bija jāizcieš Ildejē salā Atlantijas okeānā, 20 km no Francijas krastiem. Šajā salā Petēns 95 gadu vecumā arī nomira.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tas jau itkā nav aktuāli ,bet vai Latvijā par galveno kolaborantu nevajadzētu izsludināt K. Ulmani?Ne jau Petēns sliktu domāja ,Francija savas nepārdomātās politikas dēļ tika okupēta un Petēns kaut ko gribēja saglābt ,par to viņam nāves sods .Mūsu Ulmanis tāpat kaut ko gribēja saglābt ,bet nekā ,taču viņu ceļ vai debesīs ,tāds pats kolaborants kā Petēns.

Draugiem Facebook Twitter Google+