Mobilā versija
+20.7°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 23. jūlijs, 2017
16. marts, 2016
Drukāt

1946. gada 16. martā

16marts_legionari_2

Ilustratīvs foto

Pirms 70 gadiem, 1946. gada 16. martā, Latvijas PSR Tautas komisāru (TK) padomes priekšsēdētājs Vilis Lācis un kompartijas 1. sekretārs Jānis Kalnbērziņš vērsās pie PSRS TK padomes priekšsēdētāja Vjačeslava Molotova ar lūgumu ļaut atgriezties dzimtenē bijušajiem leģionāriem, kas atradās soda nometnēs Krievijā.

Mēneša un datuma sakrišanu ar Leģionāru dienu, kas tobrīd vēl nemaz nebija iedibināta, var uzskatīt par zīmīgu sagadīšanos. LPSR vadības lūgumā bija norādīts, ka šie pilsoņi mobilizēti leģionā piespiedu kārtā un sagūstīto leģionāru nosūtīšana uz nomaļiem PSRS apgabaliem “izsaukusi negatīvu noskaņojumu Latvijas iedzīvotāju vidū”. Lāča un Kalnbērziņa soli vadīja praktiski apsvērumi: “Latvijas PSR ir ļoti nepieciešams darbaspēks, jo viensētās un pilsētās palikuši galvenokārt veči, sievietes un bērni, bet tam ir spēcīgas sekas republikas rūpniecības un lauksaimniecības atjaunošanā un attīstībā.” Vairākums sagūstīto leģionāru patiešām atgriezās mājās pēc pusotra diviem gadiem filtrācijas nometnēs, turpretim virsnieki tika turēti ieslodzījumā līdz 50. gadu vidum.

Pievienot komentāru

Saistībā ar topošo politisko spēku min vairāku zinātnieku un bijušo ministru vārdus (7)Iecerēts, ka nākamajā nedēļā sabiedrībai varētu tikt piedāvāts kādas kustības manifests, savukārt vēlāk, vasaras beigās, varētu tikt dibināta partija.
Raidījums: Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci (9)Partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci, šovakar vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".
Draugiem Facebook Twitter Google+