Mobilā versija
+4.0°C
Eleonora, Ariadne
Otrdiena, 21. februāris, 2017
16. marts, 2016
Drukāt

1946. gada 16. martā

16marts_legionari_2

Pirms 70 gadiem, 1946. gada 16. martā, Latvijas PSR Tautas komisāru (TK) padomes priekšsēdētājs Vilis Lācis un kompartijas 1. sekretārs Jānis Kalnbērziņš vērsās pie PSRS TK padomes priekšsēdētāja Vjačeslava Molotova ar lūgumu ļaut atgriezties dzimtenē bijušajiem leģionāriem, kas atradās soda nometnēs Krievijā.

Mēneša un datuma sakrišanu ar Leģionāru dienu, kas tobrīd vēl nemaz nebija iedibināta, var uzskatīt par zīmīgu sagadīšanos. LPSR vadības lūgumā bija norādīts, ka šie pilsoņi mobilizēti leģionā piespiedu kārtā un sagūstīto leģionāru nosūtīšana uz nomaļiem PSRS apgabaliem “izsaukusi negatīvu noskaņojumu Latvijas iedzīvotāju vidū”. Lāča un Kalnbērziņa soli vadīja praktiski apsvērumi: “Latvijas PSR ir ļoti nepieciešams darbaspēks, jo viensētās un pilsētās palikuši galvenokārt veči, sievietes un bērni, bet tam ir spēcīgas sekas republikas rūpniecības un lauksaimniecības atjaunošanā un attīstībā.” Vairākums sagūstīto leģionāru patiešām atgriezās mājās pēc pusotra diviem gadiem filtrācijas nometnēs, turpretim virsnieki tika turēti ieslodzījumā līdz 50. gadu vidum.

Pievienot komentāru

TV3: Eksprezidents Bērziņš un LU rektors Muižnieks ar aplausiem sveic filmu par Krimas aneksiju (46)Uz Rīgu šonedēļ bija atbraukusi Krievijas delegācija, ko vadīja Krievijas tirdzniecības un rūpniecības kamera. To uzņēma Rīgas mērs, zemkopības un arī ekonomikas ministrs, vēsta raidījums "Nekā personīga".
Draugiem Facebook Twitter Google+