×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
17. septembris, 2015
Drukāt

1955. gada 17. septembrī (1)

17sept_Atgriesanas_2

Pirms 60 gadiem, 1955. gada 17. septembrī, pēc Padomju Savienības vadītāja Ņikitas Hruščova norādes PSRS Augstākās padomes prezidijs izdeva dekrētu “Par to padomju pilsoņu amnestiju, kuri sadarbojās ar okupantiem Lielā tēvijas kara periodā 1941. – 1945. gadā”.

Amnestija bija saistīta ar VFR kanclera Konrāda Adenauera vizīti PSRS un vācu karagūstekņu atlaišanu mājās, kā arī vēlmi šķelt to pusmiljonu bijušo PSRS teritorijas iedzīvotāju, kas pēc kara bija palikuši Rietumos. Amnestiju dāvāja tiem, “kas Lielā tēvijas kara laikā savas mazdūšības vai neapzinīguma dēļ tika ievilkti sadarbībā ar okupantiem”. Latvijas gadījumā tas nozīmēja leģionārus. Lai arī lielāko daļu leģionāru no filtrācijas nometnēm izlaida jau 1946. gada vasarā, tūkstošiem joprojām atradās lēģeros. Viņu vidū bija, piemēram, leģendārais majors Ernests Laumanis. Ne vienu vien 1955. gadā atbrīvoto, arī Laumani, vēlāk kā padomju varai bīstamus apcietināja un deportēja vēlreiz.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Nemaz nevajadzēja pūlēties un tik gari rakstīt par katram skolaspuikam zināmām lietām!
    Mums taču ļoti izsmeļoši skolā jau no pirmās klases māca Latvijas vēsturi. Tāpat katru gadu 16.martā kaimiņš pielabo mūsu kļūdas, saliek pareizos uzsvarus un papildina nacionālistu noklusēto un nepareizi izprasto. Latviešu brīvprātīgie Waffen SS leģionāri taču bija galvenie 2. pasaules kara kurinātāji un noziedznieki, un vēl tagad viņi Rīgas ielās plosās un mēģina pārrakstīt patieso vēsturi, nomelnojot Staļinu un stipri vien samazinot varonīgās krievu tautas nopelnus uzvaras izcīnīšanā !

Draugiem Facebook Twitter Google+