Mobilā versija
Brīdinājums -0.4°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
9. marts, 2016
Drukāt

1956. gada 9. martā

9marts_Gruzini_2

Pirms 60 gadiem, 1956. gada 9. martā, pirms pusnakts Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi kulmināciju sasniedza notikumi, kuri vēsturē iegājuši kā “Tbilisi dumpis” jeb “9. marta slaktiņš”.

Padomju karaspēks atklāja uguni pret tūkstošgalvaino pūli, kas vēlējās ielauzties centrālā pasta un telegrāfa ēkā, kā arī pret demonstrantiem Kūras upes krastmalā. Pūli centās atspiest ar tankiem. Gāja bojā vismaz 80 cilvēku, pēc citām ziņām – vairāki simti. PSRS iedzīvotāji par to, protams, presē izlasīt nevarēja, taču baumas klīda. Kā detonators nemieriem bija kalpojusi PSRS vadītāja Ņikitas Hruščova Staļinu atmaskojošā runa kompartijas 20. kongresā Maskavā un valstī uzsāktais destaļinizācijas process. Pirmie 4. martā demonstrācijās izgāja studenti, kuri uzskatīja, ka tā ir vēršanās pret gruzīniem. 6. marts bija Staļina nāves diena. Gruzīni ilgi bija lepojušies, ka PSRS vadījis viņu tautietis, bet tagad izrādījās, ka Staļins bijis noziedznieks! Haotiskie nemieri, kuri pārsviedās arī uz Gori, galu galā ieguva pretkrievu un pretvalstisku raksturu, taču 10. martā tie tika apspiesti.

Pievienot komentāru

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģisĪsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+