×
Mobilā versija
-6.2°C
Eleonora, Ariadne
Trešdiena, 21. februāris, 2018
3. februāris, 2018
Drukāt

1958. gada 3. februārī. Benilukss – ES “poligons”

Beniluks

Beniluksa savienības karogs

Pirms 60 gadiem Beļģija, Nīderlande un Luksemburga parakstīja Beniluksa līgumu, kas paredzēja ekonomisko savienību un brīvu ceļu precēm, darbaspēkam, pakalpojumiem un kapitālam minēto triju valstu robežās.

Principiālu vienošanos par to vēl 1944. gadā Londonā bija panākušas visu triju valstu trimdas valdības, kas saprata, ka pēckara Eiropā kopējiem spēkiem būs vieglāk ekonomiski atjaunoties.

No vēstures zināms, ka viegli saprotamo nosaukumu darinājis beļģu ekonomists F. Aspelāgs, kuram vajadzēja ātri izdomāt, kā par trejsavienību runāt masu informācijas līdzekļos. Alternatīva bija “Nibelukss”, taču galu galā izvēle krita uz Beniluksu, kas pirmo reizi apritē tika laists 1947. gada vasarā britu žurnāla “The Economist” slejās.

Beniluksa savienība kļuva par Eiropas integrācijas pakāpienu ceļā uz ES. Dažkārt to sauc arī par ES “izmēģinājuma poligonu”, jo tajā mazos mērogos tika pārbaudītas idejas, kuras vēlāk īstenoja Eiropas mērogā.

90. gados, kamēr vēl nebija skaidrības par baltiešu integrācijas iespējām Eiropas kopienā, Baltijas valstīs Beniluksu nereti minēja kā atdarināšanas vērtu modeli Igaunijas, Latvijas un Lietuvas potenciālajai sadarbībai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+