Mobilā versija
+2.9°C
Haralds, Almants
Ceturtdiena, 23. februāris, 2017
3. janvāris, 2012
Drukāt

1962. gada 3. janvārī

3janv__skulme_22

Pirms 50 gadiem aizsaulē aizgāja pirmā profesionāli izglītotā latviešu sieviete – tēlniece Marta Liepiņa-Skulme (1890 – 1962), gleznotāja, Oto Skulmes dzīvesbiedre, mākslinieces Džemmas Skulmes māte.

 

Latvijas PSR Mākslinieku savienības nekrologā bija atzīmēts: ”Savas daiļrades 40 gados māksliniece nostaigājusi sarežģītu meklējumu ceļu.” Tāpat tika norādīts, ka Skulmei ”tuva bijusi darba sievietes tēma”. Vienkāršāk sakot, māksliniece, strādājot ar ģipsi, arī granītā un bronzā, labprāt veidojusi tautumeitas un vecākas māmiņas. Padomju varas sociālistiskā reālisma ekspertiem īsti nederēja ne viņas tēli, ne Skulmes konstruktīvais stils, bet to, ka tēlniece 20. gados veiksmīgi piedalījusies Brīvības pieminekļa metu konkursā, pat pieminēt nedrīkstēja. Martas Skulmes pirmā personālizstāde notika tikai pēc mākslinieces nāves – 1969. gadā. Mākslas zinātnieki norāda, ka daļēji tas bijis tāpēc, ka “lielākā daļa tēlnieces radošā mantojuma nav bijusi īstenota paliekošos materiālos”.

 

Pievienot komentāru

Britu eksministrs: Krievija iejaukusies Lielbritānijas vēlēšanās (2)Tam, ka Krievija tiešā veidā iejaukusies Lielbritānijas vēlēšanās, ir skaidras liecības, Lielbritānijas parlamentā paziņojis bijušais Eiropas lietu valsts ministrs Kriss Braients. Nule
Draugiem Facebook Twitter Google+