Mobilā versija
+3.0°C
Lilita, Irita, Ita
Ceturtdiena, 27. oktobris, 2016
15. oktobris, 2013
Drukāt

1963. gada 17. aprīlī

17apr_Arabi_23

Pirms 50 gadiem, 1963. gada 17. aprīlī, Ēģiptes, Irākas un Sīrijas pārstāvji vienojās par Apvienotās Arābu republikas (AAR) izveidošanu, kas būtu federatīva valsts ar kopēju prezidentu, parlamentu, armiju, aizsardzības, ārlietu un finanšu politiku, bet ekonomiskajos jautājumos federācijas locekļi saglabātu autonomiju.

 

Bija nodomāts, ka AAR galvaspilsēta būs Kaira, bet prezidents būs tā brīža Ēģiptes vadītājs Gamals Abdels Nasers. Ekonomisko jaunās valsts pamatu veidotu Ēģiptes rūpniecība, Sīrijas lauksaimniecība un Irākas nafta. Federācijas kopējais iedzīvotāju skaits būtu 43 miljoni. Perspektīvā bija vienpartijas politiskā sistēma pēc PSRS parauga, kā arī Izraēlas kā valsts iznīcināšana. Pēdējā misija gan tika formulēta kā ”Palestīnas atbrīvošana”. AAR projekts atspoguļoja tolaik populāro Panarābijas ideju. Notika sarunas arī par Alžīrijas, Kuveitas un Jemenas pievienošanos, tomēr Pan­arābijas projekts izgāzās jau rudenī apvērsuma Irākā un valstu iekšpolitisko pretrunu dēļ.

 

Pievienot komentāru

"Biedējošo klaunu" uzbrukumi: Austrijā savainoti vairāki cilvēki Tuvojoties Helovīnam, vairāki cilvēki Austrijā guvuši savainojumus biedējošu klaunu tērpos ģērbušos cilvēku uzbrukumos.
Draugiem Facebook Twitter Google+