Mobilā versija
Brīdinājums -0.6°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
15. oktobris, 2013
Drukāt

1963. gada 17. aprīlī

17apr_Arabi_23

Pirms 50 gadiem, 1963. gada 17. aprīlī, Ēģiptes, Irākas un Sīrijas pārstāvji vienojās par Apvienotās Arābu republikas (AAR) izveidošanu, kas būtu federatīva valsts ar kopēju prezidentu, parlamentu, armiju, aizsardzības, ārlietu un finanšu politiku, bet ekonomiskajos jautājumos federācijas locekļi saglabātu autonomiju.

 

Bija nodomāts, ka AAR galvaspilsēta būs Kaira, bet prezidents būs tā brīža Ēģiptes vadītājs Gamals Abdels Nasers. Ekonomisko jaunās valsts pamatu veidotu Ēģiptes rūpniecība, Sīrijas lauksaimniecība un Irākas nafta. Federācijas kopējais iedzīvotāju skaits būtu 43 miljoni. Perspektīvā bija vienpartijas politiskā sistēma pēc PSRS parauga, kā arī Izraēlas kā valsts iznīcināšana. Pēdējā misija gan tika formulēta kā ”Palestīnas atbrīvošana”. AAR projekts atspoguļoja tolaik populāro Panarābijas ideju. Notika sarunas arī par Alžīrijas, Kuveitas un Jemenas pievienošanos, tomēr Pan­arābijas projekts izgāzās jau rudenī apvērsuma Irākā un valstu iekšpolitisko pretrunu dēļ.

 

Pievienot komentāru

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģisĪsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+