×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
29. janvāris, 2013
Drukāt

1963. gada 29. janvārī

29janv_degolls_22

Pirms 50 gadiem, 1963. gada 29. janvārī, Francijas prezidenta Šarla de Golla veto pārtrauca sarunas par Lielbritānijas pievienošanos Eiropas Ekonomiskajai Kopienai (EEK), kas bija Eiropas Savienības priekšgājēja.

 

De Golls nekad neslēpa negatīvo attieksmi pret britu dalību EEK, taču Londonā negaidīja, ka Francijas prezidents “nē” pateiks atklāti, TV kameru priekšā, kā tas bija noticis preses konferencē Parīzē jau 14. janvārī. Ģenerālis apsūdzēja Lielbritāniju, ka tā nemaz nevēloties pievienoties “stiprai Eiropai” un kā salu valstij tai esot no kontinentālās Eiropas atšķirīgas ekonomiskās intereses. De Golla lielākās bažas saistījās ar Lielbritānijas un ASV ciešajām saitēm. Briti viņa acīs bija amerikāņu ietekmes “Trojas zirgs” Eiropā. Otrs atteikuma iemesls bija bažas no britu konkurences brīvā tirgus apstākļos, īpaši lauksaimniecības jomā.

1967. gadā Šarls de Golls veto Lielbritānijai EEK atkārtoja, un pozitīvu atbildi briti saņēma tikai 1969. gadā, kad spītīgais francūzis vairs nebija pie varas.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+