Mobilā versija
Brīdinājums -0.1°C
Evija, Raita, Jogita
Piektdiena, 2. decembris, 2016
5. decembris, 2013
Drukāt

1963. gada 5. decembrī (12)

5dec_Javoish_2

Pirms 50 gadiem, 1963. gada 5. decembrī, agrā rītā 22 gadus vecais Rīgas Aviācijas institūta pirmā kursa students Bruno Javoišs uzkāpa ap 100 metru augstajā Rīgas radiotornī pie radio loka un izkāra tajā piecus metrus garu un trīs metrus platu pašdarinātu Latvijas karogu.

PSRS apstākļos tāds pretpadomju solis pārdrošnieka notveršanas gadījumā nozīmēja drošu ieslodzījumu lēģeros uz vairākiem gadiem. Javoiša solis bija divtik izaicinošs, jo karogs tika izkārts līdzās milicijas pārvaldei, turklāt vēl padomju konstitūcijas dienā. Čekisti Javoišu lejā jau gaidīja un smagi piekāva, taču karogs tornī turpināja plīvot visu dienu, jo nevarēja tik viegli atrast speciālistu, kas to noņemtu. Pārdrošajam puisim tika piespriesti septiņi gadi Mordovijas soda nometnēs. Pēc atbrīvošanas viņam vairs neļāva apmesties Latvijā. Bruno Javoišs joprojām dzīvo Igaunijā un strādā par vēstures skolotāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Slava varonim! Vai Triju Zvaigžņu ordenis viņam ir piešķirts?

 2. Lasot komentārus la.lv redzams, ka šī portāla lasītāju domāšanas, inteliģences līmenis ir 10000 reizes augstāks nekā, piemēram, tvnet.lv vai delfi.lv lasītājiem.

 3. Jūs esat Latvijas tautas lepnums, es dziļi noliecu Jūsu priekšā galvu. Paldies, ka Jūs esat!

 4. Vagrim jau piešķīra Trīs zvaigžņu ordeni, nezin vai Javoišam par šo varoņdarbu arī to piešķirs? Vai arī ordeņa kapituls Latvijas ordeņus dāļā tikai komunistiem?

 5. Javoiša kungs ir Latvijas lepnums.Atceros,ka tajā dienā tik ļoti gribēju aizskriet palūkoties uz karogu,bet darba dēļ netiku.Pēcpusdienā karogs bija noņemts.Videofilmā redzama Bruno māte,kuras seja man labi pazīstama,jo līdz 1972.gadam dzīvoju netālu Kr.Barona ielā.Paldies Jums,Bruno! Lai Jums laba veselība un priecīgi Ziemassvētki!Tas bija varoņdarbs.

  • Dzintra,
   Es lapbrāt ierakstītu Jūsu atmiņas video. Ja neesat pret, varat dorši man zvanīt, sarunāsim laiku un vietu. Mans tel. 29199400. Paldies.

 6. Latvijas Avīzei ieteikums – vairāk stāstīt par tādiem cilvēkiem kā Bruno Javoišs. Tie, kas paši piedzīvojuši padomju okupācijas gadus, zina, ko nozīmēja tāda uzdrošināšanās. Jaunajiem – jāstāsta, lai uzzinātu. Latvijas Avīze (vismaz portālā) stipri aizraujas ar bijušo atjaunotās valsts bankrotējušo un reputāciju galīgi zaudējušo politiķu reklamēšanu. Manuprāt, tas ir dubultā zaimojoši, ja blakus mums vēl ir tādi vīri kā Javoišs, kuri savu reputāciju nekad nav zaudējuši un Latvijas valsti turējuši augstāk par savu dzīvi!

 7. PALDIES JUMS BRUNO!

 8. Tas nu ir īsts varoņdarbs, kaut ko tādu izplānot un izdarīt!!!!
  Lai laba veselība Bruno!

 9. Paldies Latviajs Avīzei par šo ziņu! Visi gaidīti rīt plkst. 15:00 Kara muzejā, kur būs šim notikumam veltīts sarīkojums DIENA ZEM SAVA KAROGA. Būs Edvīna Šnores videofilma, Bruno Javoiša Karoga stāsta lasījums, Jāņa Rožkalna vērtējums par to, cik svarīgas bija līdzīgas akcijas okupācijas laikā.

Krīgers jūsmoja par Ušakova kaķiem. Vai viņš ies politikā? (6)"Dusmīgo" Pēteri Krīgeru varētu nomainīt "diplomāts" Egils Baldzēns, taču ir arī citi interesenti
Draugiem Facebook Twitter Google+