×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

1963. gada 5. decembrī (25)

5dec_Javoish_2

Pirms 50 gadiem, 1963. gada 5. decembrī, agrā rītā 22 gadus vecais Rīgas Aviācijas institūta pirmā kursa students Bruno Javoišs uzkāpa ap 100 metru augstajā Rīgas radiotornī pie radio loka un izkāra tajā piecus metrus garu un trīs metrus platu pašdarinātu Latvijas karogu.

PSRS apstākļos tāds pretpadomju solis pārdrošnieka notveršanas gadījumā nozīmēja drošu ieslodzījumu lēģeros uz vairākiem gadiem. Javoiša solis bija divtik izaicinošs, jo karogs tika izkārts līdzās milicijas pārvaldei, turklāt vēl padomju konstitūcijas dienā. Čekisti Javoišu lejā jau gaidīja un smagi piekāva, taču karogs tornī turpināja plīvot visu dienu, jo nevarēja tik viegli atrast speciālistu, kas to noņemtu. Pārdrošajam puisim tika piespriesti septiņi gadi Mordovijas soda nometnēs. Pēc atbrīvošanas viņam vairs neļāva apmesties Latvijā. Bruno Javoišs joprojām dzīvo Igaunijā un strādā par vēstures skolotāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Javoišs būtu pelnījis augsta Latvijas ordeņa piešķiršanu. Tā 1963.gadā bija īsta varonība.

 2. Visu cieņu !!!

 3. Cepuri nost īstena vīra priekšā!

 4. Tiem, kas saka, ka tas bija muļķīgs gājiens, savā ziņā ir taisnība, jo praktiski neizbēgami tas beidzas ar ieslodzījumu, izsūtījumu, iespējams nāvi. Tomēr, šadi gadījumi lika atrauties no ikdienas pelēkuma daudziem, kas paši nebūtu spējīgi uz ko līdzīgu, atcerēties par savām saknēm, padomāt par nākotni un skumjo realitāti, tādā veidā vismaz kādā sabiedrības daļā uzturot vai atdzīvinot ideju par Latviju. Domāju, ka arī ārvalstu specdienestiem šādas aktivitātes bija kā signāls, ka Latvija nav padevusies un ir cilvēki, kas cer uz neatkarības atgūšanu, liekot atbilstoši plānot ārpolitiku. Personīgā līmenī tā ir muļķība, bet valstiskā un nacionālā līmenī apbrīnojama uzdrīkstēšanās un upuris.

 5. Mans fāters pusaudža gados Ādažos pie pašvaldības izkāra karogu, bet viņu izskaitļoja un arī dabūja pasēdēt krievijas cietumā!

 6. Mans fāters uzvilka karogu Ādažos, bet izskaitļoja un arī dabūja pasēdēt ne jau Lavijā, bet krievzemē…

 7. Ap 5. decembri zēnus ņēma “krievos”, lai kaut kā to novilcinātu bija nolēmuši raut nost izkārtos svētku karogus, noturēja visu nakti Stūra mājā

 8. Muļķis jaunības stulbumā sačakarēja sev dzīvi

  • Nevis muļķis, bet gan varonis. Ir cilvēki, kuri par savu dzimteni ir gatavi atdot savu veselību un pat dzīvību. Ir cilvēki aprēķinātāji, kuri gatavi apmest kažoku uz otru pusi, ja tas būs izdevīgi un kalpot vienalga kam. Izskatās subjekts kurš nosauca varoni par muļķi pieder pie otrajiem.

 9. Slava varonim! Vai Triju Zvaigžņu ordenis viņam ir piešķirts?

 10. Lasot komentārus la.lv redzams, ka šī portāla lasītāju domāšanas, inteliģences līmenis ir 10000 reizes augstāks nekā, piemēram, tvnet.lv vai delfi.lv lasītājiem.

 11. Jūs esat Latvijas tautas lepnums, es dziļi noliecu Jūsu priekšā galvu. Paldies, ka Jūs esat!

 12. Vagrim jau piešķīra Trīs zvaigžņu ordeni, nezin vai Javoišam par šo varoņdarbu arī to piešķirs? Vai arī ordeņa kapituls Latvijas ordeņus dāļā tikai komunistiem?

 13. Javoiša kungs ir Latvijas lepnums.Atceros,ka tajā dienā tik ļoti gribēju aizskriet palūkoties uz karogu,bet darba dēļ netiku.Pēcpusdienā karogs bija noņemts.Videofilmā redzama Bruno māte,kuras seja man labi pazīstama,jo līdz 1972.gadam dzīvoju netālu Kr.Barona ielā.Paldies Jums,Bruno! Lai Jums laba veselība un priecīgi Ziemassvētki!Tas bija varoņdarbs.

  • Dzintra,
   Es lapbrāt ierakstītu Jūsu atmiņas video. Ja neesat pret, varat dorši man zvanīt, sarunāsim laiku un vietu. Mans tel. 29199400. Paldies.

 14. Latvijas Avīzei ieteikums – vairāk stāstīt par tādiem cilvēkiem kā Bruno Javoišs. Tie, kas paši piedzīvojuši padomju okupācijas gadus, zina, ko nozīmēja tāda uzdrošināšanās. Jaunajiem – jāstāsta, lai uzzinātu. Latvijas Avīze (vismaz portālā) stipri aizraujas ar bijušo atjaunotās valsts bankrotējušo un reputāciju galīgi zaudējušo politiķu reklamēšanu. Manuprāt, tas ir dubultā zaimojoši, ja blakus mums vēl ir tādi vīri kā Javoišs, kuri savu reputāciju nekad nav zaudējuši un Latvijas valsti turējuši augstāk par savu dzīvi!

 15. PALDIES JUMS BRUNO!

 16. Tas nu ir īsts varoņdarbs, kaut ko tādu izplānot un izdarīt!!!!
  Lai laba veselība Bruno!

 17. Paldies Latviajs Avīzei par šo ziņu! Visi gaidīti rīt plkst. 15:00 Kara muzejā, kur būs šim notikumam veltīts sarīkojums DIENA ZEM SAVA KAROGA. Būs Edvīna Šnores videofilma, Bruno Javoiša Karoga stāsta lasījums, Jāņa Rožkalna vērtējums par to, cik svarīgas bija līdzīgas akcijas okupācijas laikā.

Draugiem Facebook Twitter Google+