Mobilā versija
+0.9°C
Aldonis, Agija
Trešdiena, 29. marts, 2017
22. oktobris, 2014
Drukāt

1964. gada 22. oktobrī

22okt_Sartrs_2

Pirms 50 gadiem, 1964. gada 22. oktobrī, franču domātājam Žanam Polam Sartram piešķīra Nobela prēmiju literatūrā, taču filozofs no tās atteicās. Sartrs kļuva par pirmo cilvēces izcilnieku, kurš spēris tādu soli.

Publiskajā paskaidrojumā laikrakstā “Le Figaro” Sartrs pauda nožēlu, ka viņa lēmums izraisījis skandālu, un paskaidroja, ka viņam neesot nekas pret Zviedrijas Karalisko zinātņu akadēmiju vai Nobela prēmiju, taču viņa kā personas uzskati par rakstnieka misiju liedz pieņemt oficiālus pagodinājumus un balvas. Sartrs jau pirms tam bija atteicies pieņemt Francijas Goda leģiona ordeni, paudis nevēlēšanos kļūt par prestižās Francijas Koledžas (“Collège de France”) profesoru un pieņemt PSRS Ļeņina prēmiju. Viņa ieskatā, rakstniekam jāpaliek neitrālam, bet pagodinājumi automātiski saista ar oficiālajām institūcijām, kas tos sagādā. Vēsture zina tikai divus atteikšanās gadījumus no Nobela prēmijas. Otrs attiecas uz 1973. gadu un vjetnamiešu politiķi Le Diku Tho.

Pievienot komentāru

Čomisms, šarms un dinamīts. Testējam mēra kandidātus (47)"Latvijas Avīze" sāk vērtēt partiju pieteiktos līderus Rīgas domes vēlēšanām. Kādu atzīmi viņi pelnījuši par pirmo uznācienu?
Draugiem Facebook Twitter Google+