×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. augusts, 2014
Drukāt

1964. gada 6. augustā (1)

6aug_Priede_2

Pirms 50 gadiem, 1964. gada 6. augustā, ASV mežu dienesta ļaudis un pētnieki pie Vīlerpīka kalna Nevadas štata austrumos zinātniskos nolūkos nozāģēja līdz šim vecāko zināmo mūsu planētas koku un vienlaikus arī vecāko dzīvo organismu – seno priedi (”Pinus longaeva” – latīn.), sauktu par Prometeju.

Brīdī, kad koks krita, bija zināms, ka tas ir vairāk nekā 4000 gadu sens, taču vēlāk noskaidrojās, ka Prometejs audzis ap 5000 gadu. Par precīzu tā vecumu zinātnieki strīdas, tomēr vienojušies, ka minētajai priedei bijuši vismaz 4862 gadi. Prometeja nozāģēšana ir ļoti pretrunīgi vērtēts pasākums, kaut neapstrīdami, ka zinātnei tas bija ārkārtīgi svarīgi, lai izpētītu tūkstošgadīgos gadskārtu riņķus un līdz ar to konstatētu klimata izmaiņu gaitu. Tāpat uzskata, ka Prometeja bojāeja pievērsa sabiedrības uzmanību tūkstošgadīgo seno priežu audzēm Nevadā un veicināja to aizsardzību.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Alfrēds Stinkuls Atbildēt

    Tiesa, īpaši Baltos kalnos , kas atrodas Kalofornijas/Nevadas robežā, J
    ūs varat sastapt/redzēt/aptaustī 3-4000 gadus vecus un vēl dzīvus brīnumkokus-Bristle cone pine tree. Tā vieta ir manu ikgadējo ceļojumu mērķis. Izbaudi ASV Rietumkrastu.! Alfrēds Stinkuls ,baltsfredis@yahoo.com Pirms zāģē-domā!

Draugiem Facebook Twitter Google+