×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
5. decembris, 2017
Drukāt

1967. gada 5. decembrī. Atvērta leģendārā “Sēnīte” (22)

5dec_Senite_16

"Sēnīte" 70. gados.

Pirms 50 gadiem Vidzemes šosejas malā tika pabeigts restorāns “Sēnīte” – viena no slavenākajām, elitārākajām un leģendārākajām vietām Latvijas PSR sabiedriskās ēdināšanas sistēmā, slavas oreola ziņā līdzīga Dzintaru “Jūras pērlei”, tikai omulīgāka, latviskāka. Neliels krodziņš šajā vietā atradās jau kopš 40. gadu beigām. Tam bija laba slava ēdienu kvalitātes ziņā, taču slikta ar to, ka automašīnu šoferi tur mēdza ne tikai paēst, bet arī krietni iedzert un pēc tam “sitās nost”. Savukārt nosaukums bija cēlies no atpūtas nojumes mušmires veidā, uzstādītas 1948. gadā. Jaunās restorāna ēkas autori bija arhitekts Linards Skuja un inženieris Andris Bite. Pateicoties kupolveida jumtam, tā ir pirmā sfēriskās dzelzsbetona konstrukcijas celtne Latvijā. Šīs detaļas dēļ ēka tikusi iekļauta arhitektūras pieminekļu sarakstā kā spilgts sava laika celtniecības piemērs. Zināms, ka “Sēnītē” uzņemta restorāna aina leģendārajā padomju kinokomēdijā “Briljantu roka” un tur maltīti esot ieturējis arī izcilais franču komiķis Luijs de Finess. Kopš otrās tūkstošgades sākuma “Sēnīte” stāv pamesta. Tagadējie īpašnieki to negrasās atjaunot, bet gatavi pārdot par 580 tūkstošiem eiro. Nesen visai lielu rezonansi izsauca konditorejas izstrādājumu ražotāja SIA “Liepkalni” ierosinājums sabiedrībai saziedot līdzekļus “Sēnītes” atpirkšanai, lai to kopīgiem spēkiem atjaunotu kā akciju sabiedrību.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Atjaunot jau var, bet vieta jau nolemta zaudējumiem. Reāli piestās tikai Valmieras braucēji. Rīgas virzienā krogu nevienam nevajag. Blakus Rāmkalnos publikas daudz ir tikai atrakciju parka dēļ. Sēnītes mērķauditorija varētu būt nostaļģiski pensionāri, taču tiem ir problēmas ar maksātspēju. Ja nu vienīgi Lidl veikalu ar kafetēriju ierīkot…

 2. Ja kādā Latvijas apdzīvotas vietas centrā redzat graustu… tas par 95% būs t.s. Patērētāju Biedrības veikals. Apbrīnojams ir šo ļaužu trulums, ja pat “Sēnīti” iemanījās nolaist uz grunti. Apmēram 1975. gada ziemā gadījās būt “latpotrebsojuza” galvenajā mītnē. Dzirdēju, kā pats lielais šefs strostēja Limbažu kolēģi – kā jūs varējāt sapūdēt vagonu apelsīnu! Neticēju savām ausīm.

 3. kā tad – īpašniekiem tikai nauda interesē, ja nav man lai nav nevienam

 4. SĒNĪTE aizvērās ar 2003.g.novembri,nevis 9o.gados!

 5. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Nepārzinu juridiskos smalkumus, bet šķiet, ka kopš brīža, kad “Sēnīte” ieguva pieminekļa statusu, abiem “labticīgiem” īpašniekiem likuma vārdā ir pienākums šo īpašumu sakārtot. Tad, ar solīdu piemaksu, nodot tam (tiem), kuri vēlas un VAR! to reanimēt! Te nevar būt nekādas runas par pārdošanu, jārunā par radīto milzu zaudējumu piedziņu no sausā strautiņa, jo tieši šie ”izcilie saimnieki” ir nopostījuši unikālo un vidzemnieku iecienīto kompleksu.
  Redzam, ka abu “turīgo” gaunerībai joprojām nav robežas, taču likumam ir spēks.

 6. Kāda valdībai daļa gar vienu ceļmalas ēstuvi? Latvijā tādu ir simtiem. Turpat blakus ir divas gana labas.

 7. Arnolds Bērziņš. Atbildēt

  Bija jauka vieta ,kur atpūsties ,kopā ar ģimeni un draugiem atdzīmēt dažādas jubilejas,tāpat tika likvidets restorāns Varava Saulkrastos. Ļoti daudzas vietas tika likvidētas ,bet ļoti žēl un skumji.

 8. bet piedzīt zaudējumus par arhitektūras pieminekļa nolaišanu – to šie pārpircēji ir pelnījuši

  • Randy, Latvija, BR-Deutschland & €U. Atbildēt

   ‘Arhitektuuras piemineklis’??? Miiljo Dievinj, tas ir nozheelojams vanjku laika grausts! Ik pa paaris gadiem viesojos Latvijaa, tik daudz kas jauns un jauks sacelts, bet kaadai sociaalisma laika samazgai (jums) ‘saap sirds’ par kaut kaadu nozheelojamu vanjku laiku graustu! Attopieties, urlas!

   • Klau, ārzamniek!!!! Atbildēt

    Jā, tas tiešām ir arhitektūras piemineklis, sava laika liecība.Bij dzelzceļa stacija Rīga, Bērnu pasaule, Kino Pionieris- kas no tā visa ir palicis pāri??? Lielveikals O-rigo… nezinātājs pat nepateiks, ka tur kaut kur ir stacija

   • Origo uz perona tevi jau gaida tavi bratani. 🙂

   • Nevajag saistīt kvalitatīvu arhitektūru ar laikmeta politisko varu, un diemžēl stāvoklis, kādā tā pašlaik novesta, ir cilvēku saimniekošanas vaina, un tāpat kā ar arī daudzām muižiņām, uc. arhitektūras pieminekļiem, pārāk vājas pieminekļu aizsardzības likumdošanas sekas.

   • Neesmu, bet mīlu savu Latviju ar visu laikmetu pieminekļiem un vērtībām!

 9. krievu laika viss plauka un zaloja bet naca pie varas musu milie fasisti un visa latvija ir izlaupita un sabrukusi

  • rozīte, esi stulba kā zābaks

  • ‘Roziit’, nomierinies, atrodi kaadu veci kursh tevi veel grib pist, atslaabinies, un taisi miiljo-labo ‘shljur-shljur-shljaks’, un neraksti i-netaa par lietaam, par kuraam tavai smirdoshajai, nemazgaatajai kaajstarpei nav nemazaakaas sapratnes!

 10. Valdībai vajadzēja LŪGT lai Liepkalni uzņemtos šīs kafejnīcas atjaunošanu, un visādi palīdzēt, bet…. pie mums jau tik viss notiek par ziedojumiem!

  • Rozīt! Izbeidz troļļot! Kas tur barojās 70-90 gadiem? Intūrista grupas! Ziemā skats bija sērīgs. Piektdien ,sestdien un svētdien, tad gāja augsti, bet tas bija vispārēja deficīta apstākļos. Produktus piegādāja kolchozs “Lāčplēsis”, alu arī. Es biju ieskatījies arī speciālajā valdības zālītē, par ko rozīte nemaz nezin .Tur bija ar ādu apšūti dīvāniņi un apaļais galds. Voss arī tur iegriezās. Par šveicāru strādāja “Bonis”…Faktiski daudzas lietas sagrāva priekšlaicīgs brīvās tirzniecības līgums ar ES. Izdzīvo apsviedīgākais!

Draugiem Facebook Twitter Google+