Mobilā versija
+1.6°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
25. jūlijs, 2016
Drukāt

1976. gada 25. jūlijā

25jul_Marss_2

Pirms 40 gadiem, 1976. gada 25. jūlijā, ASV starpplanētu stacija “Viking 1” pārraidīja uz Zemi vairākus attēlus, kuros bija redzams Marsa reģions Sidonija.

Viens no šiem foto radīja sensāciju un pārdesmit gadu garumā kļuva par dažādu spekulāciju un ufologu hipotēžu objektu. Runa ir par tā saukto Marsa seju, jo izrādījās, ka kāda kalna virsma pārsteidzošā kārtā atgādina cilvēka sejas vaibstus. Pēc foto publicēšanas 1977. gadā fantastisku ideju piekritēji paziņoja, ka tas pierāda Marsa civilizācijas kādreizējo eksistenci un ka “seja”, iespējams, ir daļa no izpostītas pilsētas. Tomēr rūpīgāka analīze parādīja, ka sejas efektu radījušas kalna virsmas ēnas un 70. gadu “Viking 1” kameras salīdzinoši zemā izšķirtspēja. Patiesībā te bija darīšana ar psiholoģisko fenomenu pareidoliju, kad cilvēki tur, kur patiesībā nekā tāda nav, saskata to, ko atbilstoši saviem priekšstatiem vēlas saskatīt. 90. gadu vidū un 21. gadsimta sākumā NASA un Eiropas Kosmosa aģentūras nosūtītās zondes jau ar daudz kvalitatīvāku tehniku konstatēja, ka aizdomīgais kalns, tuvāk apskatot, patiesībā it nemaz neatgādina cilvēka seju.

Pievienot komentāru

Meja kļūs par pirmo ārvalstu līderi, kas tiksies ar Trampu (1)Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nākamnedēļ kļūs par pirmo ārvalstu līderi, kas tiksies ar jauno ASV prezidentu Donaldu Trampu pēc viņa inaugurācijas, sestdien paziņoja Baltā nama administrācija.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+