×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. februāris, 2018
Drukāt

1978. gada 22. februārī. Līvānu māju laiks (10)

22feb_Livanietes_16

Pirms 40 gadiem laikraksts “Cīņa” vēstīja: “Līvānu Eksperimentālās māju būves kombināts sekmīgi apgūst ražošanas jaudas. Šeit jau darbojas visas tehnoloģiskās līnijas. Pirmās desmit mājas uzstāda Saldus rajona padomju saimniecībā “Remte” laukstrādnieku ciematā.” Sērijveidā sastāvdaļas saliekamajām koka un skaidu plākšņu paneļu mājām jeb “līvānietēm” Līvānu kombinātā sāka izgatavot 1978. gada vasarā. PSRS amatpersonas ar zviedru firmu “Kaehrs” līgumu par tehnoloģiju un iekārtu piegādēm bija parakstījušas jau 1973. gada vidū. Darbs ilgu laiku “ķērās”, jo radās padomju iekārtai tipiskās grūtības ar vajadzīgo materiālu piegādēm, kaut iekārtas bija uzstādītas un viss gatavs. Gadā plānoja saražot līdz 2000 mājām, kam vajadzēja veidot jauna tipa sociālistiskos standartciematus Latvijas PSR lauku ainavā. “”Līvānu” māja, kas iemieso sevī progresīvu tehnoloģisko sākotni, ir kļuvusi par savdabīgu lauku ainavas uniformisma sinonīmu,” 1998. gadā atzinis arhitekts Jānis Krastiņš. Tamlīdzīgas mājas dažādās modifikācijās jau 60. gados būvēja Somijā, Dānijā un Zviedrijā, taču Latvijas PSR vajadzībām tika izvēlēts pats vienkāršākais modelis. Līdz 1985. gadam visā Latvijā uzbūvēja ap 4000 “līvāniešu”. Tās bija visai iekārojama dzīvesvieta, lai arī, laikam ritot, prasīja no saimniekiem vienu otru uzlabojumu, piemēram, apšūšanu ar ķieģeļiem. Vislielākais trūkums tomēr bija ugunsnedrošība – šādas paneļu mājiņas spēja nodegt dažās minūtēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. visu cieņu šim miteklim. Man ir kaut kāds modernāks variants, un vainas nekādas. Domāju, ka arī patlaban tādām būtu daudz piekritēju, ja materiāli būtu mūsdienīgāki. Visnotaļ sakarīgs plānojums, pieejama cena. Jo, skatoties reāli, ne jau katrs var atļauties sliet ko par pāris simtiem tūkstošu naudiņām.

  2. Tajos laikos saņemt tādu mājiņu bija liela veiksme. Protams, ka bija trūkumi, taču, nedaudz piestrādājot, varēja tiešām komfortabli dzīvot.

  3. Klau , skaitās , ka te ir 5 komentāri , šis būs sestais. Redzu tikai 3. Kur vēl2

  4. 80.to gadu beigās šis tas tiešām tika pielabots , pats galvenais uzlika papildus bleķīti skursteņa augšgalā , kur sodrēji no izpūtēja apaļās caurules , atsitoties pret skursteņa jumtiņu , bira atpakaļ kvadtrātprofila dekoratīvajā bleķī , kas no malas izskatās kā skurstenis. Tās mājas kurināja ar šķidro apkures degvielu , apkures katli dūmoja un dzirksteles agri vai vēlu piešķīla sarkano gaili sakrātajiem sodrējiem. Lai aizvāktu sodrējus laicīgi bija jādemontē tas dek. bleķis. Dega labi un ātri , kādas 20 – 30 katrā apkures sezonā , tikai pilnīgi jaunas kādus 5 gadus bija ok , sodrēji vēl nebija sakrāti.
    Vai esat dzirdējuši par formaldehīdiem skaidu platēs?Šī viela izgaro , vēzi izraisoša viela . Cilvēkiem sāpēja galva , bērni slimoja nepārtraukti. Ķieģeļu ārsienas uzsauca vietējie kolhozi , sovhzi un cilvēki par saviem līdzekļiem . Tas neatrisināja ugunsdrošības problēmu , tomēr uzlaboja siltumizolāciju , jo šādās mājas ziemas laikā apkure bija jādarbina nepārtraukti , citādi jau 3 stundu laikā iekšā bija +5 ja ārā bija -25.Maziņi , tvaika apkurei paredzētie , radiatori. Iemītnieki krāsoja iekštelpas ar neelpojšām krāsām (siltuma saglabāšanai un indīgo izgarojumu apturēšanas nolūkos) , kas radīja kondensātu vēsos ēkas stūros , praktiski visos , tie pelēja un cilvēki slimoja , jo sporas tika ieelpotas un plaušu problēmas bija neizbēgama ekstra. Pagrabs šo māju projektā nebija paredzēts.

  5. 80-to gadu beigās šīs mājas jau bija uzlabotas un tika apšūtas ar ķieģeļiem uzreiz. Vēl šodien dzīvoja tādā mājā un esmu priecīga. Protams, ir ieviesti šādi tādi uzlabojumi, bet tas jau ar laiku ir vajadzīgs katrai mājai.

  6. Glitas un praktiskas ģimeņu mājiņas un ja tādas butu laukos arvien vairak ieviestas ceļmalās-tad iespejams butu lizigi gandriz kā Eiropas attistitajās valstīs

  7. Psihenē kāds ticis pie interneta…

  8. Tu,pustrakais,vai vienreiz nevari aizvērties.

Draugiem Facebook Twitter Google+