Mobilā versija
+4.8°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
7. februāris, 2014
Drukāt

1984. gada 7. februārī

7feb_MMU_2

Pirms 30 gadiem, 1984. gada 7. februārī, amerikāņu astronauti Brūss Makendless un Roberts Stjuarts kļuva par pirmajiem cilvēkiem pasaulē, kas pārvietojās Visumā bez tiešas sasaistes ar kosmisko kuģi.

Abi astronauti pameta orbītā ap Zemi riņķojošo daudzkārt izmantojamo kuģi “Challenger”, manevrējot ar īpašas iekārtas MMU (“Manned Maneuvering Unit”) palīdzību. MMU faktiski bija slāpekļa dzīta reaktīvā iekārta, kas piestiprināta kā mugursoma skafandram. 153 kg smaga, bez dzinēja, ar divām papildu gāzes tvertnēm. Maksimāli sasniedzamais ātrums ar šo “mugursomu” bija 23,4 m/sek. MMU tika izmantota vairākās “Shuttle” tipa kosmosa kuģu misijās, lai veiktu kuģa ārējo apsekošanu un noņemtu no orbītas dažus pavadoņus. Par ierastu astronautu misiju ekipējumu iekārta tomēr nekļuva, jo izrādījās grūti stūrējama. Samērā lielie izmēri tāpat liedza tai atrasties Starptautiskajā kosmiskajā stacijā. Par MMU pēcnācēju ir kļuvusi krietni kompaktākā SAFER.

Pievienot komentāru

Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+