×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
15. aprīlis, 2018
Drukāt

1988. gada 15. aprīlī. Līgo svētku reabilitācija (10)

50. gadu apsveikuma kartīte Līgo50. gadu apsveikuma kartīte Līgo

Pirms 30 gadiem Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma lēmumu “Par Līgo svētkiem”, līdz ar to oficiālā līmenī Padomju Latvijā beidzot atļāva Līgo svētku atzīmēšana un 24. jūniju pasludināja par brīvdienu.

Ministru padome gan nolēma, ka šī brīvdiena būs vispirms jāatstrādā 18. jūnijā.

Par grūdienu svētku reabilitācijai bija kalpojis dzejnieka Imanta Ziedoņa aicinājums laikrakstā “Literatūra un Māksla”, kam sekoja iedzīvotāju vēstuļu straume varas iestādēm.

Cīņa pret Līgo kā “novecojušiem” un “nacionālistiskiem” svētkiem okupētajā Latvijā bija sākusies tūdaļ pēc nacionālkomunistu sagrāves 1959. gadā, bet lūzums iestājās 1961. gada 24. martā ar laikraksta “Cīņa” ievadrakstu, kas pasludināja: “Par novecojušu, laika garam neatbilstošu ieražu atzīstama Līgo svētku jeb Jāņu svinēšana. Laikmetā, kad padomju cilvēks liek pamatus dižajai komunisma celtnei, nepareizi un nelietderīgi būtu celt godā pagānu ieražas.”

Uzskata, ka aiz ievadraksta stāvēja Latvijas kompartijas centrālkomitejas pirmais sekretārs, izteikti promaskaviskais Arvīds Pelše, kuram visur rēgojās “nacionālisms”.

Aktīvā Jāņu apkarošana turpinājās līdz 1965. gadam, un šajā periodā lietas nonāca līdz absurdam. Tika mainīti pat konditorejas izstrādājumu nosaukumi; vārdus “Līgo”, “jāņugunis” un tamlīdzīgi izmeta no skolām domātajām mācību grāmatām. “Jāņusiera” vietā radās “Zemnieku siers”.

Tomēr latviešu tautā svētkus turpināja svinēt par spīti varas sagādātajiem “pārsteigumiem”.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Lai nu kā, bet Latvijas krievis tos svētkus svinēja un ne sliktāk par latviešiem, tikai gan savā stilā un tā lielā ”cīņa” beidzās ne ar ko…Krievam jau nu ”Ligo” nacionālismu nepiesiesi…

  • “Na Ivana baba pjana! Ū-uh!”. Atceros, atceros. Nu, kādēļ gan nē. Tā jau patiesībā bija integrācijas pazīme. Krievi pārņēma latviešu tradīcijas, gan nedaudz pamainot. Toreiz mani tas kaitināja, bet tagad pat liekas mazliet aizkustinoši.

 2. Voldemārs Pārups Atbildēt

  Atceros, gadā 1971. svinējām jāņus kaut kur Rumbulas mežos un pļavās sakūrām ntos ugunskurus, drīz vien ieradās latviešu sarkanie ugunsdzēsēji ar trim mašīnām un čekistu pavadībā ugunskurus ar spēcīgām ūdens strūklām nodzēsa. Atņēma šņabi un desu. Pašus aizveda uz Stabu ielu, bet pie pašām tās mājas durvīm palaida lai iet.

 3. Atceros kā kādi sveši onkuļi ugunskurus spārdīja un bļāva kaut ko uz svinētājiem. Abavas krastos līgo ugunskurus dedza ne tik tālu vienu no otra.

 4. Atkal kārtējie briesmu stāsti par Līgo svētku aizliegumiem! Padomju laikā Līgo svētkus un Jāņus svinēja no sirds un pamatīgi, tas, kas notiek tagad, ir prasta izdzeršanās lielākoties! Un neviens ar bisi nedraudēja. Vienīgais, kādā veidā notika traucēšana – šīs dienas nebija svētku un svinamās dienas. Vidusskolās latviešu plūsmai gala eksāmeni parasti bija Jāņu rītā. Arī man 11. klasi beidzot (toreiz bija 11. klases), fizikas eksāmens bija jākārto Jāņu rītā. Un nekas, nolikām visi:)

  • Jā, jā arī alkoholu nelietoja, visi skaidrā prātā svētkus svinēja. Atceros,kā nākamajā dienā visiem bija darbā jābūt, pat autovadītāji bija spiesti pie stūres sēsties, lai arī pēdējais alus kauss bija ap sešiem no rīta tukšots. Vai esi aizmirsis cik daudz nelaimju notika? Izskatās, ka tu tajā laikā pat projektā nebiji.

  • “Atkal kārtējie briesmu stāsti par Līgo svētku aizliegumiem! ”

   Nu nevajag muldēt, lūdzu! Bija aizliegums! Mūsdienu kreiviem patīk pūst pīlītes, kas tas it kā esot latviešu izdomājums lai šiem ieriebtu. Nekā. Aizliegums bija. Atceros kā cilvēki bija par to sašutuši, jo tika brīdināti, lai neuzdrošinās. Un tāpat svinēja.

   Var jau būt ka tas aizliegums nebija likuma līmenī, vien ar partijas rīkojumu, nezinu, sen tas bija.

 5. Jāņu svinētājs Atbildēt

  Pirms 30 gadiem Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma lēmumu “Par Līgo svētkiem”, līdz ar to oficiālā līmenī Padomju Latvijā beidzot atļāva Līgo svētku atzīmēšana un 24. jūniju pasludināja par brīvdienu.
  —————————
  Neatceros nevienu “aizliegumu”, jo vienmēr esam svinējuši Vasaras saulgriežus (Jāņus) …Vienu reizi bijām pat pie rajona partijas komitejas 2.sekretāra…

Draugiem Facebook Twitter Google+