×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
23. marts, 2018
Drukāt

1988. gada 23. martā. Reformas padomju laukos (4)

23marts_plakats_16

Pārbūves laiku plakāts.

Pirms 30 gadiem Maskavā noritēja Vissavienības 4. kolhoznieku kongress, kura zīmīgākais notikums bija PSRS kompartijas centrālkomitejas ģenerālsekretāra Mihaila Gorbačova referāts “Kooperācijas potenciālu – pārkārtošanās mērķiem”. Kaut tas netika pateikts atklātā tekstā, PSRS pastāvēšanas pieredze liecināja, ka ar esošo saimnieciski neefektīvo kolhozu un sovhozu saimniekošanas sistēmu valsts nekad nespēs apmierināt iedzīvotāju prasības pēc pārtikas produktiem. Pirmo reizi no tik augstas tribīnes Gorbačovs atzina, ka “kolhozu un padomju saimniecību iekšējā struktūra, kas izveidojusies vēsturiski, neatbilst mūsdienu saimniekošanas apstākļiem (..) un – pats galvenais – nenovērš personiskas atbildības trūkumu zemes un citu fondu izmantošanā, kā arī nivelēšanu darba samaksas ziņā”. Citiem vārdiem sakot, PSRS vadītājs atzinās, ka izvest sociālismu no strupceļa varēs, tikai atjaunojot, kā viņš izteicās, “lauku dzīvesveidu”, vismaz daļēji atgriežoties pie kapitālismā ierastās saimniekošanas, veicinot privāto iniciatīvu un cilvēka materiālo ieinteresētību tajā, ko viņš dara. Latvijas PSR, kur situācija lauksaimniecībā uz citu PSRS reģionu fona nebūt nebija tā sliktākā, tajā brīdī rentabla bija tikai trešā daļa pastāvošo kopsaimniecību. Kongresā pārsvarā tika runāts par lauksaimniecības kooperatīvu lietderību, tomēr sanāksme nozīmēja arī soli individuālo zemnieku saimniecību atjaunošanas virzienā, jo pataisīt nīkuļojošu kolhozu par veiksmīgu kooperatīvu izrādījās grūtāk, nekā šķita. Produktīvāk bija iznomāt valsts zemi uzņēmīgiem lauksaimniekiem, tā sauktajiem Breša zemniekiem, kuru kustība sākās 1989. gada pavasarī.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. 70. gadu students Atbildēt

  Tīkla programmēšana bija izstrādāta jau 1920. gados.
  Strīdējās, vai Krievijā vai ASV, vai Krievijas ž nošpikojuši no ASV.
  “Peļņa” un “rentabilitāte” nav rupji lamuvārdi, bet saprātīgas saimniekošanas pamatu pamats !
  Cita lieta, ka programmā ievadīja no pirksta izzīstus, realitātei neatbilstošus, datus. Tad varēja iznākt jūsu pieminētais rezultāts ar 20 kg biezpiena jāizbarošanu un līdz ar to metodes diskreditāciju.
  Metode ļoti efektīga dažādu izkaisītu resursu transportēšanai lielas valsts(PSRS, ASV) mērogos, mazāk efektīva milzīgu sovhozu mērogos un maz pamanāmu efektu Latvijas mērogu kolhozos.

  • melošana partijas priekšniecībai Atbildēt

   bija ierasta lieta.”Melnstrādniekam” nebija nekādas vērtības – pases turēja ciema padomēs lai neaizbēg no kolhoza.
   Milzīgs sasniegums bija pašizbērēja automobiļi, pēc pāris desmitiem(!) gadu parādījās “šneka transportiera” iekrāvēji, kaut Rietumeiropā un ASV tie jau pastāvēja no gadsimta sākuma.
   PSRS bija vergs Vaņka ar lāpstu “beri po boļše, kidai podaļše, poka ļetit – otdihai!”(ņem vairāk, svied tālāk, kamēr lido – atpūties).
   Akmens laikmeta manipulātors :–)

 2. Jā uz šā lēmuma pamata man radās ideja kā kļūt par brīvo zemnieku neatkarīgi no kolhoza un jau 1988,1,jūnijā sāku saimniekot kā Pirmais neatkarīgs lauksaimnieks PSRS pagaidām gan uz nomas līguma pamata jo nav nekādu reglamentu uz kāda pamata kolhozs drīkst atdot zemi un lopus privātam….

Draugiem Facebook Twitter Google+