Latvijā
Vēsture

1988. gada 24. jūnijā. Rokoperas “Lāčplēsis” pirmizrāde Burtniekos0


Igo Lāčplēša lomā
Igo Lāčplēša lomā
Igo Lāčplēša lomā

Pirms 30 gadiem Burtnieku estrādē notika Zigmara Liepiņa un Māras Zālītes leģendārās rokoperas “Lāčplēsis” pirmizrāde – ģenerālmēģinājums.

Atšķirībā no Rīgas Sporta manēžā vēlāk rādītā tas bija vienkāršs izpildītāju dziedājums uz skatuves, bez scenogrāfijas, tomēr pulcināja tūkstošiem skatītāju.

“Lāčplēsi” iestudēja saistībā ar Andreja Pumpura eposa simtgadi, bet sižetā redzamās alegorijas tika pilnībā piemērotas atmodas sākumam.

Komponists Liepiņš kādā intervijā norādīja, ka izvēlējies Lāčplēša tēmu, “jo šobrīd tauta ļoti dziļi izjūt pozitīva varoņa, ētiskā ideāla trūkumu”. Interesanti, ka librets neparedzēja vietu Spīdolai, tikai Laimdotai, kas bija Maija Lūsēna.

Savukārt galvenai lomai izvēlējās Rodrigo Fominu jeb Igo. Arī pārējie tēlu atveidotāji rokoperā bija tolaik populārāko grupu solisti – Aivars Brīze no “Līviem”, “Jumpravas” dalībnieki, Niks Matvejevs, Imants Vanzovičs, Zigfrīds Muktupāvels.

Saistītie raksti

Par pavadījumu gādāja grupas “Opus” un “Remix”. Vēl nekad iepriekš Latvijas PSR uz skatuves nebija uzvests šāds rokoperas lielformāta darbs.

Rezultāts bija tāds, ka katrs latvietis uzskatīja par savu pienākumu noskatīties Valda Lūriņa režisēto izrādi. Rīgā tās pirmizrādes notika zīmīgā datumā – 23. augustā.

LA.lv