×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
5. jūlijs, 2018
Drukāt

Jāmaksā milzīgas summas par dažiem kubikmetriem silta ūdens (16)

Foto - LETAFoto - LETA

SIA “Smiltenes NKUP” iedzīvotājiem pieprasa ļoti augstu samaksu par piegādātā siltā ūdens kubikmetru. Kopš šā gada februāra Smiltenes daudzdzīvokļu māju īrniekiem milzīgos apmēros – dubultā un pat trīskārši – pieaugusi cena par karstā ūdens kubikmetru. Līdz februārim vajadzēja maksāt nepilnus sešus eiro par vienu kubikmetru, turpretim šobrīd cena ir mainīga – vienā mēnesī var būt 10 eiro, citā 16, citā 11, neieskaitot PVN. Lieki teikt, kā jūtas lielās ģimenes, kur patērē trīs, četrus vai pat vairāk kubikmetrus karstā ūdens.

Attaisnojas ar MK noteikumiem

“Smiltenes NKUP”, kas ir pakalpojuma piegādātāja, skaidro: “Smiltenē nav siltā ūdens tarifa, bet gan vienības cena par kubikmetru, un to nenosaka ne Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, ne kāda ministrija, ne NKUP. Maksa veidojas, pamatojoties uz skaitītāju rādījumiem un aprēķinu metodiku, kāda noteikta MK noteikumos Nr. 524.”

Smiltenes NKUP ar aprēķiniem, shēmām un tabulām arī pierāda, ka kubikmetra vienības cena šobrīd ir pilnīgi likumīgs jēdziens un būs tāds pat tad, ja no īrniekiem par siltā ūdens kubikmetru prasīs kaut vai 50 eiro.

SIA “Smiltenes NKUP” valdes loceklis Aigars Vīvuliņš: “Šābrīža Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka siltā ūdens uzskaite ir jānodala no mājas kopējā patērētā siltumenerģijas apjoma. Lai valdībā pieņemto pildītu praksē, daudzdzīvokļu mājās ir uzstādīti skaitītāji. Tie parāda, cik siltumenerģijas mēnesī patērēts ūdens uzsildīšanai. Vadoties no šā rādījuma, mēs aprēķinām vienības cenu, ko iekļauj īres un komunālo pakalpojumu individuālajos rēķinos.”

Vēl jaunums un reizē skaidrojums šā gada augstajai vienības cenai ir tāds, ka apkure nodalīta no siltā ūdens ražošanas. Mājās, kurās uzstādīti siltuma skaitītāji, ūdens uzsildīšanu aprēķina, patērēto siltuma daudzumu reizinot ar siltuma piegādātāja un regulatora noteikto tarifu, kas Smiltenē ir 47,97 eiro par megavatstundu. Tālāk atskaita konstantu samaksu par ūdens cirkulāciju un pēc individuālo skaitītāju kopējā rādījuma izdala viena kubikmetra cenu. Ja kāds īrnieks rādījumus nav iesniedzis vai nolasījis neprecīzi, pārējiem summa palielinās. Respektīvi – apzinīgie maksātāji cieš, jo vienības cena veidojas nekorekta.

Ja mēnesī esi notecinājis divus kubikmetrus ūdens, bet, piemēram, kādi desmit īrnieki rādījumus nav iesnieguši, dzīvokļa kopējais īres rēķins siltā ūdens dēļ var paaugstināties pat dubultā, bet, ja gribēji mazgāties biežāk un izlietoji četrus kubikmetrus, cipars tuvojas vai pat pārsniedz 100 eiro.”

Cik ilgi sodīs godprātīgos maksātājus?

Gan Aigars Vīvuliņš, gan NKUP ekonomiste Aija Cirša uzsver, ka situācija nav loģiska. Jā, ir jāiet, jārunā ar īrniekiem, bet nav risinājuma, kā piespiest nodot precīzus skaitītāja rādījumus noteiktajos datumos. Tāpat ir neiespējami izkontrolēt, ko dzīvoklī rāda skaitītājs.

Vai patiešām aiz MK noteikumiem kā aizsega var tukšot cilvēku naudas makus? A. Vīvuliņš atbild, ka ne, ka summa par patērēto siltuma daudzumu ūdens uzsildīšanai vienkārši tiekot godprātīgi sadalīta uz galviņām, savukārt samazinājušās esot apkures izmaksas.

Kā viena no izejām nemaksāt augsto vienības cenu par siltā ūdens kubikmetru ir boilera izmantošana. Tie, kuri tā rīkojas, ir vinnētāji, un Smiltenē jau kā piemēru min mājas, kurās lielākajā daļā dzīvokļu boileri uzstādīti.

Vēl “Smiltenes NKUP” uzskata, ka daži īrnieki dzīvo nesenajā padomju iekārtā: kaut ko nozagt, kādu apšmaukt, izmantot, bet nesamaksāt. Nu un kas, ja par kaimiņu, ar kuru laipni sasveicinies un uzsit jaunākās klačas, esi jau samaksājis… Kaimiņš NKUP amatpersonas dzīvokļos neielaiž, skaitītāju rādījumus pārbaudīt neļauj.

Cena pārāk augsta

Mārtiņš Auders, Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors, izpētot “Smiltenes NKUP” mājas lapu internetā, nav atradis pamatojumu un skaidrojumu, kādēļ tik būtiski palielināta cena par vienu kubikmetru karstā ūdens. “Kā iemeslu palielinājumam nedrīkst norādīt Ministru kabineta noteikumus. Tajos ir tikai metode, kā veikt aprēķinus, nevis konkrēta cena par kubikmetru. Tādēļ nesaprotu, uz ko pamatojoties “Smiltenes NKUP” ir tik strauji paaugstinājis no iedzīvotājiem iekasējamo maksu,” brīnījās M. Auders.

Viņš norādīja arī uz to, ka nav tādu Ministru kabineta noteikumu, ar ko liek pieņemt, ka viens cilvēks vidēji patērē 4,5 kubikmetrus karstā ūdens mēnesī. Savukārt, ja dzīvoklī nav skaitītāja vai īrnieki noteiktajā termiņā trīs mēnešus nenodod skaitītāja rādījumus, tad visas mājas ūdens patēriņa starpību drīkst uzrēķināt šo dzīvokļu īpašniekiem.

Arī Smiltenes novada pašvaldība informē, ka kopš 2018. gada 1. janvāra visās Smiltenes pilsētas daudzdzīvokļu mājās, kuras apsaimnieko SIA “Smiltenes NKUP”, ir uzstādīti siltumenerģijas skaitītāji. Tie uzrāda patēriņu siltā ūdens uzsildīšanai megavatos. Taču, ņemot vērā gan iedzīvotāju, gan žurnālistu jautājumus, pašvaldība ir lūgusi SIA “Smiltenes NKUP” par ūdens uzsildīšanas vienības cenas aprēķināšanu sagatavot iedzīvotājiem precīzāku skaidrojumu, iekļaujot konkrētus piemērus, kā šī vienības cena tiek aprēķināta un piemērota. Pašvaldība aicina dzīvokļu īpašniekus pārrunāt radušās neskaidrības dzīvokļu īpašnieku sapulcēs, lai rastu atbildes uz jautājumiem pie apsaimniekotāja – NKUP.

Rēķini par silto ūdeni būs atbaidoši

Līdzko daudzdzīvokļu mājā tiks uzstādīti kopējie siltā ūdens skaitītāji, nākotnē individuālajos rēķinos par patērētajiem kubikmetriem summas var būt atbaidošas. Pēc visdrūmākajām prognozēm, par kubikmetru pat līdz 50 eiro un vairāk, dažviet, protams, mazāk un varbūt arī pavisam maz, jo visus aprēķinus veiks atbilstoši šā kopējā skaitītāja rādījumam un iesniegtajiem skaitļiem par izlietoto ūdeni. Un maksāsim likumīgi, jo saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 17.2 panta ceturto daļu, kas nosaka kārtību, kādā aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu, par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem 2015. gada 15. septembrī izdotie Ministru kabineta noteikumi Nr. 524 atļauj visu. Tostarp prātam neaptveramas summas par dažiem kubikmetriem silta ūdens.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Smilteniešu lielākā kļūda siltumenerģijas izdevumu sadalē ir tā, ka ir noteikta konstanta maksa par mājas karstā ūdens cirkulācijas sistēmas uzturēšanai patērēto siltumenerģijas daļu. Karstais ūdens, plūstot caur cirkulācijas sistēmas elementiem, atdziest ar mainīgu intensitāti, līdz ar to, karstā ūdens temperatūra, šim ūdenim nonākot atpakaļ mājas siltummezglā, var mainīties, līdz ar to, mainīgs ir arī siltumenerģijas daudzums, kas tiek patērēts, lai šo ūdens daudzumu atkal uzsildītu līdz noteiktajai temperatūrai. Konstantu summu noteikt ir nepareizs lēmums.
  Mājām ar karstā ūdens cirkulācijas sistēmu, ir jānosaka vai jāaprēķina KONSTANTS siltumenerģijas daudzums, kas tiek patērēts 1 m³ ūdens uzsildīšanai, zinu, ka vairumā pilsētu ir aprēķināts, ka tas ir 0.075 MWh/m³, turpretī atlikušo siltumenerģijas daudzumu, kas mājā ir patērēts, sadala uz mājas īpašumu skaitu, precīzi kā tas ir noteikts MK 1013.noteikumu 17.2.1.punktā.

 2. Ja mājai koplietošanas telpām tiek piegādāta elektroenerģija, tad patēriņu uzskaita skaitītājs, un par patērēto ir jāsamaksā, šaubos, vai to darīs kāds cits, izņemot mājas iedzīvotājus, proporcionāli īpašumu skaitam, neskatoties uz to, ka kāds no kaimiņiem pa kluso ir pieslēdzies, vai arī kādam vispār šo apgaismojumu nevajag. Ja mājai tiek piegādāta siltumenerģija, arī tad siltumenerģijas patēriņu uzskaita skaitītājs, un arī šajā gadījumā par patēriņu ir jāmaksā iedzīvotājiem, neskatoties uz to, ka kāds no kaimiņiem pa kluso ir pieslēdzies. Tikai šajā gadījumā izdevumus sadala nevis uz īpašumiem, bet gan proporcionāli noziņotajam karstā ūdens apjomam. Ja siltumenerģija mājā, atbilstoši mājas siltummezglā uzstādītā skaitītāja rādījumiem, ir patērēta 500 EUR apjomā, bet iedzīvotāji noziņo, ka kopumā patērējuši 10 m³ karstā ūdens, tad paši varat izrēķināt, cik naudas izteiksmē izmaksā 1 m³ ūdens uzsildīšana, jo vasarā siltumenerģija tiek izlietota tikai ūdens sildīšanai un mājas cirkulācijas sistēmas uzturēšanai (ja tāda ir izbūvēta). Ir pierādīti fakti, ka iedzīvotāji bloķē ūdens skaitītājus, bet tā nekad nebūs apsaimniekotāja atbildība, bet tikai un vienīgi pašu ūdens lietotāju atbildība, kamēr vien skaitītāji piederēs pašiem ūdens lietotājiem.

 3. Es uzskatu, ka vislabākais variants parastajās padomju laika daudzdzīvokļu mājās (ja ievilkta jauna elektroinstalācija) ir atteikties no centralizētās siltā ūdens apgādes. Mūsdienās ir gana daudz iespēju sagatavot silto ūdeni dzīvoklī – gan boileri, gan caurplūdes sildītāji – kaut vai tas pats reklamētais Delimano ir labs virtuvei. Es arī tādu lietoju, kaut arī mājai karstais ūdens ir, bet kamēr to sagaida, jānotecina trīs reizes vairāk, nekā nepieciešams tajā brīdī, lai nomazgātu traukus. Mazāk paveicies tiem, kuriem karstais ūdens cirkulē caur vannas istabas dvieļu žāvētāju – par to vien jāmaksā pat 17 eiro.
  Taisnība tam komentētājam, kurš raksta, ka MK noteikumus izdomā ne pārāk kompetenti cilvēki. Faktiski jau visa tā sistēma, kad tika pateikts – jūs esat savas mājas saimnieki – viss jūsu rokās – ir aplama un lielākoties darbojas slikti. Ir pozitīvi izņēmumi, protams, bet, kā zināms, izņēmums apstiprina likumsakarību.

 4. Kas arī bija jāpierāda: par ko cīnījās – uz to arī “uzrāvās”.
  .
  Ir sacīts: “Gudri ļaudis mācās galvenokārt no citu kļūdām, ne pārāk gudrie – galvenokārt no savējām, bet pilnīgi bezcerīgi muļķi nemācās VISPĀR.”
  .
  Un, arī: “Skola maksā naudu, kā zināms. Bet – tiem, kas nejēdz vai pat nevēlas mācīties, tas maksā nesalīdzināmi dārgāk, jo šiem apgrūtinātajiem skolas naudu nākas maksāt visu mūžu un arvien lielāku.”
  .
  Tāpat, arī: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Savukārt, kā zināms: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.” 😉

 5. Uzliec savu sildītāju un miers.

 6. Maksājam vasarā par dzīvokļa sildīšanu, kad no karstuma vai beidzamies nost. Ar karstā ūdens ekonomiski pareizu iegūšanu ir problēmas. Par to visiem der padomāt, visvairāk jau māju projektētājiem un pārvaldniekiem.

 7. Atrisinājums ir pavisam vienkāršs – katrā dzīvoklī uzstāda papildus esošajam skaitītājam ierīci, ar kuru komunālā saimniecība rādījumus nolasa attālināti visos dzīvokļos. Papildus ierīce maksā 40 eiro uz dzīvokli. Tas jānolemj mājas iedzīvotāju sapulcē, un papildus izmaksas atskaita no apsaimniekošanas naudas. Nesaprotu, kāpēc to nepiedāvā vietējā komunālā saimniecība. Ja kas, varat painteresēties, kā to dara Skrundā.

  • Tātad viens tāds uzskaitītājs par 40 eiro uz dzīvokli kur 4 skaitītāji, kā varēs tos nolasīt un ziņot Siltuma kantorim – interesanti- cirkulēs pa dzīvokli vai, kā tagad karstais ūdens, bet nevis no stāvvada nāk kas ir pagrabā un kur tad mājā ir tas kas silda to viņu piegādāto it kā karsto ūdeni no katlu mājas. Ka tik tas modernais uzskaitītājs arī dzīvokļu apzadzējiem nepalīdz redzēt kur nauda glabājas, ne velti staigā gar mājām cilvēki ar viedtālruņiem, vai ko līdzīgu un mierīgi redz visus dzīvokļus, kas kur notiek. Viena jauka vienota Zagļu komanda vai?

  • jau ir skaitītājs Atbildēt

   un tas nenozīmē, ka siltuma ražotājs neuzliek papildu maksu – esot nezināmi zudumi.

 8. profilaktiski vienā mēnesī pateriņu jāsadala uz tiem, kas skaitītāju rādījumus nav iedevuši… gan nākamajā mēnesī sapratīs… bet ja arī tad nenāk pie prāta – jātaisa to servisu ciet… un katrs pērk savu boileri – sevišķi, ja mēneša pateriņa izmaksas tuvojas viena normāla ūdens boilera cenai.

 9. 1. Uzlieciet elektrisko ūdens sildītāju (boileri), tad redzēsiet cik tiešām maksā ūdens sildīšana! Normālai ģimenei, tas nebūs mazāk par 50Eur mēnesī + pārējie elektrības patērētāji = ~ 70-90eur/mēnesī elektrības rēķins!
  2. Kāpēc dzīvokļu īpašnieki iedomājās, ka ūdens sildīšana ir lēts pasākums? Jā apkures sezonā viss ir ok. Bet vasarā pa caurulēm (no katlu mājas līdz mājai un pa māju) ir jācirkulē siltumnesējam un jāgaida, kad kāds gribēs silto ūdeni….
  3. Lamāt namu apsaimniekotājus ir mūsdienu sabiedrības (gan mediju, gan parasto cilvēku) labais tonis. Bet problēmas sakne ir faktā, ka likumdošana, kas saistīta ar apsaimniekošanu ir samocīta un pretrunīga!!! Likumu izstrādātāji (cilvēki valdībā, ministrijās, valsts kontrolē, konsultanit utml.) NEKAD nav strādājuši pašvaldības namu apsaimniekošanā un jomu pārzina tikai teorētiski…
  Turklāt tiekoties ar šiem cilvēkiem-izstrādātājiem saproti, ka viņi ir vēl tālāk no reālās dzīves nekā likās sākumā… un tad pārņem izmisums, jo paliek skaidrs, ka NEKAS nemainīsies uz labu šajā jomā…!!!

 10. Katrs savā dūmistabā un cik malciņas esi sagādājis, tik siltumu izmanto.

 11. Risinājums ļoti vinkārš,atslēgt dzīvoklim silto ūdeni un uzstādīt ūdens sildītāju.

 12. hei, deputāti, vašumaķ! Atbildēt

  Manuprāt, vissteidzamāk ir vajadzīga nevis instrukcija ārkārtas gadījumiem, bet gan valdības pamācība pavalstniekiem “Kā pasargāt sevi no appi…, pardon, pelnīt gribētājiem” …

  • paši vainīgi, nevis kāds marsietis Atbildēt

   Ja pamatskolā aritmētiku elementārajā līmenī nav apguvuši, tad tagad lai maksā ragā !
   Tā vietā, lai iegādātos caurteces ūdens sildītāju, grib pa lēto tikt pie siltā ūdens ar pašu idiotiskāko, neekonomiskāko padomju izgudrojumu – ar ūdeni sildīt ūdeni.
   Stulbeņus piespiest kaut ko jēdzīgi darīt var tikai caur maku.

Draugiem Facebook Twitter Google+