×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. marts, 2016
Drukāt

20 interesanti fakti, kurus nezināji par Jaņa Rozentāla dzīvi

Rozentals_kolaza

2016. gada 18. martā aprit 150 gadi kopš pazīstamā gleznotāja, viena no latviešu glezniecības pamatlicējiem Jaņa Rozentāla dzimšanas. Lūk, fakti par mākslinieku, kurus, iespējams, nezinājāt.

Ja Rozentālam nebūtu tik liela uzņēmība un vecāku atbalsts, viņš, ļoti ticams, būtu kļuvis par kalēju tāpat kā tēvs. Taču, neraugoties uz knapo iztikšanu, tēvs Jani sūtīja vispirms vācu privātskolā Saldū, pēc tam – apriņķa skolā Kuldīgā, kurā gan līdzekļu trūkuma dēļ nomācījās tikai pusotru gadu.

Aizgājis meklēt laimi uz Rīgu, 14 gadus vecais Janis Rozentāls vispirms strādā par izsūtāmo zēnu pie dāmu šuvējas, tad – par bufetes zēnu vasaras restorānā, un no abām vietām ar kaunu tiek izmests pēc neveikla klupiena – vispirms viņš iekrit dubļos kopā ar operdziedātājai Hildegardei Rozenkrancai domāto korseti, bet pēc tam – nomet zemē tieši viņas galdiņam paredzēto torti.

19 gadu vecumā Rozentāls iegūst daiļkrāsotāja zeļļa titulu, bet jau nākamajā rudenī iestājas Felsko amatniecības skolā, kur kļūst par vienu no labākajiem audzēkņiem un, ieguvis sudraba medaļu, nolemj doties studēt uz Pēterpili.

Braucienu uz Pēterpili jaunais mākslinieks nopelna, uzgleznojot drēbnieku, kam gribējis tikai pasūtīt uzvalku: par portretu viņš dabū uzvalku par brīvu un vēl 22 rubļus klāt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+