×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
29. septembris, 2015
Drukāt

Latvijā liels spermas donoru trūkums (4)

Foto - Image forum un Valdis IlzēnsFoto - Image forum un Valdis Ilzēns

Viens iemesliem, kādēļ ģimene nevar tikt pie ilgi kārotā bērniņa, ir svarīgākā materiāla – olšūnas vai spermas kvalitāte. Neauglības problēma ir vienlīdz daudz gadījumos kā vīriešu, tā sieviešu pusē, un lai to risinātu, ir nepieciešama donora palīdzība – kvalitatīva sperma vai olšūnas. Tā kā šis jautājums ir visai delikāts, liela sabiedrības daļa nav informēta un neaizdomājas par to, ka klīnikās, kas specializējās neauglības ārstēšanā un sniedz arī valsts apmaksātos pakalpojumus, ir ļoti nepieciešama donoru sperma un olšūnas.

Vēl pirms desmit gadiem, runājot par Latvijas iedzīvotāju dzimstību ietekmējošiem faktoriem, sabiedrības veselības problēmas un tostarp reproduktīvās veselības problēmas netika pat aplūkotas. Lai gan Latvijā šāda uzskaite nav veikta, pētījumi pasaulē norāda uz 10 – 15% neauglīgu pāru ikvienā sabiedrībā. Šis skaits ir satraucošs un tādēļ arī Latvijā kopš 2012. gada, kad tika uzsākta valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma, rezultāti ir iepriecinoši, jo programmas ietvaros ir dzimuši vairāk kā 400 bērni. Taču kopumā, neauglības ārstēšanas rezultātā, kurā ietilpst arī medicīniskā apaugļošana, dzimušo bērnu skaits ir daudzkārt lielāks, taču valstī šādas statistikas nav. “Klīnikas EGV” direktors Artūrs Sondors norāda, ka aptuveni 20% pāra neauglības problēmu risinājumam ir nepieciešams donora materiāls.

Kā viens no tipiskākiem cēloņiem, kādēļ pāris nevar tikt pie bērniņa, ir olšūnas vai spermas kvalitāte. Lai risinātu šo jautājumu, ir nepieciešams donora materiāls – sperma vai olšūnas. Ņemot vērā, ka jautājums ir delikāts, sabiedrība nav informēta un arī neaizdomājas, ka ir iespēja palīdzēt kādai ģimenei tikt pie bērniņa, kļūstot par donoru. Reproduktīvās “Klīnikas EGV” ārste ginekoloģe Gunta Grīnberga norāda, ka viņai ir īpaši patīkami strādāt ar tām sievietēm un vīriešiem, kas uz klīniku EGV atnāk ar vēlmi kļūt pat donoriem, izprotot, cik nepieciešama ir viņu palīdzība kādai ģimenei, lai tā varētu piepildīt sapni par mazuli.

Kļūstot par donoru, ieguvums ir abpusējs. Sieviete gūst donora olšūnu vai spermu, lai pēcāk to izmantotu medicīniskā apaugļošanā. Savukārt, donors gūst iespēju bez maksas veikt virkni veselības pārbaudes, lai mediķi varētu pārliecināties, ka materiāls būs labas kvalitātes. “Vīrietim, kas vēl nav tēvs, tā ir iespēja analīžu rezultātā noteikt, vai viņš var būt tēvs. Ir tik maz vīriešu, kas, rūpējoties par savu veselību, dodas pie urologa”, akcentē daktere Grīnberga. Arī sievietēm, lai kļūtu par donoru, ir jāveic gan psiholoģiskas, gan medicīnas pārbaudes. Ikviens donors par ieguldīto laiku saņem atlīdzību.

Latvijas universitātes profesors, demogrāfijas pētnieks Juris Krūmiņš norāda: “Jo sabiedrībā ir zemāks dzimstības līmenis, jo bērna vērtība ir augstāka”. Saskaņā ar pasaulē veiktajiem pētījumiem, ir noteikta korelācija starp vispārējiem demogrāfijas rādītājiem sabiedrībā un laimes sajūtu vecākiem par dzimušajiem bērniem. Eiropas un Latvijas zemie dzimstības rādītāji, kas nenodrošina iedzīvotāju ataudzi, liek priecāties par katru dzimušo bērnu.

Lai pievērstu uzmanību šim jautājumam un aicinātu sabiedrību aizdomāties par donoru nozīmīgumu, “Klīnika EGV” oktobrī veiks kampaņu Latvijas augstskolās, uzrunājot jauniešus vecumā no 18 – 35 un aicinot viņus kļūt par olšūnas vai spermas donoriem.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Savukārt, donors gūst iespēju bez maksas veikt virkni veselības pārbaudes, lai mediķi varētu pārliecināties, ka materiāls būs labas kvalitātes.liels ieguvums jo pie arsta latvija tiek tikai naudas maisi.alfa tevini jau brauc,kundzitem nav jauztraucas…

  2. no eu spējīgām zemēm Atbildēt

    Visi jau aizbraukuši! Vērtīgo mantu nolaiž vannas istabas trubās! Un Latviešiem bērni vairs nedzimst! Un Mums aizbraukušais diemžēl vairs nepiedzims! Pateicoties Ltv.Neizdarības, Neizbūvētai ekonomikai!

  3. ko sist kreņķi,drīz būs pārpilnam.

Draugiem Facebook Twitter Google+