Mobilā versija
Brīdinājums +1.1°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
15. jūnijs, 2016
Drukāt

2000 gadu sens sviests no Īrijas purva

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Ilustratīvs foto

Strādniekiem, kuri Īrijas ziemeļaustrumu Mītas grāfistē nodarbojās ar kūdras ieguvi, kādā purvā ap četru metru dziļumā gadījies neparasts atradums – vaskam līdzīgas vielas gabals, kas, tuvāk papētot izrādījies 2000 gadu sens sviesta klucis, vēsta “seeker.com”.

10 kg smagais atradums jau izceļot odis kā siers. Eksperti konstatējuši, ka teorētiski sviests joprojām ir ēdams, kaut arī ieteicams to darīt, protams nav. “Purviem ir lieliskas spējas saglabāt – zema temperatūra, maz skābekļa un ļoti skāba vide,” uzsvēris vietējā muzeja pārstāvis. Ar senā sviesta datēšanu un sastāva noteikšanu nodarbojās Īrijas Nacionālā muzeja speciālisti. Sviesta klucis purvā visdrīzāk nogremdēts kā ziedojums dieviem. “Šie purvi senatnē tika uzskatīti par nepieejamām, noslēpumainām vietām. Tā bija trīs dažādu karalistu robežu sadures vieta, politiski it kā nevienam nepiederoša zeme,” presei skaidrojis Īrijas Nacionālā muzeja pārstāvis Endijs Helpins.

Ja neskaita izmērus, senumu un labo saglabāšanās pakāpi, tad sviesta ziedojumu atrašana purvos Īrijā nav nekas unikāls. Senie īri mēdza purviem ziedot koka cibās, lādītēs vai kā citādi ievīstītus sviesta pikučus, kā arī dažādus ornamentiem rotātus koka priekšmetus un arī ieročus. Mūsdienās izceļot, tie parasti ir labi saglabājušies.

Pievienot komentāru

Itālijā pēc lavīnas atrod izdzīvojušosGlābēji Itālijā turpina meklēt apmēram 30 cilvēkus, kurus ceturtdien kalnu viesnīcā apraka lavīna. Itālijas ziņu aģentūra ANSA vēsta, ka glābēji lavīnas apraktajā
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+