×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. jūnijs, 2014
Drukāt

Franks Gordons: 2014 – 1914: atskatoties, salīdzinot (13)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Akurāt pirms 100 gadiem – no Sarajevas atentāta 28. jūnijā līdz kara sākumam 1. augustā – kāda spriedze, apjukums un intrigas, atriebe un ilūzijas, un neviens tā īsti neapjēdza, kā tas gadījās, ka Eiropa nemanot burtiski ieslīdēja lielajā slaktiņā.

Akurāt pēc 100 gadiem: no februāra beigām līdz jūnija sākumam, no Maidana līdz Normandijai – kāda spriedze! Nāk prātā novazātas metaforas: uz naža asmens, bezdibeņa malā, savelkas tumši padebeši – un tomēr, kad rakstu šīs rindiņas, tā vien šķiet, ka baigākās nojautas nav piepildījušās: “kārtējam” pasaules karam nebūt.

“Krievu zemju savācējs” Vladimirs Putins pamatīgi pārrēķinājies: Normandijas liedagā, kur tūkstošiem baltu krustu atsauc atmiņā operāciju “Overlord”, rietumvalstis ar Angelas Merkeles starpniecību viņam lika saprast, kādā bezdibenī ieslīdēs Krievijas ekonomika, ja bruņotam dumpim Doņeckas baseinā sekos Krievijas tanku kolonnu izrāviens Kijevas virzienā. Galu galā Putina “galminiekiem” un viņam pašam krietni daudz kapitāla ieguldīts rietumzemju banku kontos, tostarp “ofšoros”. Ja, piepalīdzot, piemēram, Kanādai, samazināsies Rietumu atkarība no Krievijas ogļūdeņražu piegādēm, ja sankciju dēļ Krievijas priekšā aizcirtīsies simtiem dur­vju – tad Putina režīmam gals būs klāt un Sarkanais laukums pārtaps par Maidanu.

Putinam nācās pārmīt pāris vārdu ar Petro Porošenko un piekrist “sarunām par pamieru”. Kad rakstu šīs rindiņas, kaujas starp Ukrainas drošībnieku vienībām un lielkrieviskajiem separātistiem Doņeckā, Luganskā un Slavjanskā turpinās, jo no tuvīnās Krievijas joprojām pāri robežai “spraucas iekšā” gan fanātiski brīvprātīgie – no čečenu algotņiem līdz pat krievu šovinistiem no Kazahstānas ziemeļu novadiem, gan ieroči un pieredzējuši instruktori. Putinam šķita, ka dumpis, ko viņš izprovocēja, pārsviedīsies uz Harkovu un Odesu, nogriežot Kijevas “fašistisko huntu” no Melnās jūras. Normandijā Putinam tika skaidrots, ka šis numurs viņam neies cauri.

Interesantu pagriezienu par 180 grādiem izdarījis Putina “slāvu brālis” – Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko: ieradies Kijevā uz prezidenta Porošenko inaugurāciju, viņš burtiski staroja, sirsnīgi apsveicot to pašu “fašistisko huntu” ar Maidana triumfu. Vēl vairāk: viņš teica, ka “tos bandītus vajag iznīcināt”. Runa ir par lielkrievu separātistiem. Vai Lukašenko sev gatavo kādu sānu taciņu, lai rietumvalstis vairs nesmādētu viņu?

Patlaban Putinam kā nelabam brūk virsū Krievijas melnsimtnieciskie nacionālisti, apsūdzot viņu nodevībā, jo viņš pametis/uzmetis Doņeckas baseina dumpiniekus, kas tik ļoti uz viņu paļāvās…

Bet tagad uz mirkli atgriezīsimies 1914. gadā: pašķirstīsim brošūru “Das Zarenreich”, ko minētā gada nogalē izdevis Vācijas sociāldemokrātijas apgāds. Te jāatgādina, ka Vācijas sociāldemokrāti 1914. gadā atbalstīja ķeizaru Vilhelmu II karā pret savu radinieku (jā gan) caru Nikolaju II, jo Vācijas strādniecības līderi ienīda cara patvaldību un raudzījās uz Krieviju kā uz aziātisku despotiju.

Dažas vietas šajā anonīmajā brošūrā pelna ievērību arī vēl tagad, pēc 100 gadiem. Lasām: “Cariskā valdība spraudusi sev par mērķi visas pakļautās tautas rusificēt un turklāt nevairīties no jebkādiem barbariskiem līdzekļiem. Šī vardarbīgā politika gan cieš neveik­smi, tāpēc ka paverdzinātās tautas daļēji atrodas uz augstāka kultūras līmeņa nekā krievi: piemēram, somi, poļi, lietuvieši, mazkrievi (t. i., ukraiņi. – F. G.), Kaukāza tautas.”

Brošūrā lasām, ka lielkrievu cara impērijā ir 55,6 miljoni, mazkrievu 22,4 miljoni, latviešu – 1,2 miljoni. Kā izriet no Centrālās statistikas pārvaldes datiem, patlaban Latvijas iedzīvotāju kopskaits sarucis zem diviem miljoniem. Aplēšot latviešu tautības iedzīvotāju īpatsvaru, varam secināt, ka latviešu tauta šajos 100 gados nav augusi. Skumji.

Par ukraiņiem 1914. gada brošūrā teikts: “Mazkrievi jeb rutēņi ir tuvu radniecīgi lielkrieviem, bet valodas, paražu un vēsturiskās attīstības ziņā atšķirīgi. (..) Šodien mazkrievu tauta cenšas izcīnīt savas tiesības uz nacionālu kultūru.”

Un nu kas sevišķs par latviešiem: “Īpaši latviešos sociāldemokrātiskās kustības izcelšanās (..) vairāk sekmēja nacionālo atmodu nekā to spēja visi nacionālistu mēģinājumi.” Te jāņem vērā, ka tas rakstīts drīz pēc 1905. gada revolūcijas Baltijā.

Patiešām, “tempora mutantur” – laiki mainās.

(Raksts publicēts avīzē “Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Kam izdevīgi kari? Atbildēt

  Abi pasaules kari ir iluminātu apzinātas un mērķtiecīgas stratēģijas produkts, skaldot , sarīdot un atbalstot abas karojošās puses, no tām abām gūstot peļņu. Mērķis – “Jaunā pasaules kārtība” un “vispasaules valdība”. Trešais pasaules karš viņiem neiet cauri.

 2. Franks Gordons – izcila personība, godavīrs. Lai viņam laba veselība un pateicības. Paldies Frank.

 3. Jauna suga – krievalodīgie. Kas tie tādi – okupanti, fašisti, okupācijas rezulttātā pārkrievotīe?

  Latvijā ir krievi, čigāni, gruzīni, arī latvieši utt., bet krievi ir izgudrojuši krievus saukt citas sugas vārdā – “krievvalodīgie” (ar to domāts – mēs, okupanti vai?), krievvalodīgā prese, izdevumi. Šim vārdam ir krimināls, noziedzīgs raksturs – (1) sadalīt valsti divās nometnēs, kaut Latvijā dzīvo vairāki desmiti tautību.
  Ja avīzi izdod krievu valodā, tad tas ir “krievu” izdevums un ne vairāk. (2) Rādīt pasaulei, ka krievi apvieno vienā sugā visus cittautiešus, arī lietuviešiem piedēvējot šo tautības sugu Latvijā. Tā nav taisnība – gruzīni, ukraiņi, tatāri, čečeni un citas tautas Latvijā tiek pakļauti psiholoģiski – ideoloģiskai vardarbībai pret pašu gribu – viņi … čečeni u.c.) nekad nav paziņojuši, ka viņi ir “krievvalodīgo suga”.

  Vismaz latviešu žurnālisti un amatpersonas būtu sapratuši, ka vārds “krievvalodīgie” ir smirdīgs, naidīgas politikai izvirzīts kā ierocis pret Latviju un daudzām citā tautām bijušājā un esošajā Krievijas impērijā, šķeltniecisks un nekad to nelietotu, nepakļautos, jo krievu valoda tiek izmantota kā tautu pakļaušanas ideoloģiskais ierocis.
  Krievvalodīgie – čekistu izgudrojums, lai mīkstinātu krievu tautības vārdu, ka krievi nav vienīgie nelaimīgie un pazemotie pasaulē, bet daudzas tautas, kuras pārkrievotas, tas ir, klāt piejaucot kuplāku skaitu, it kā pasaulē būtu divas sugas – krievu krievvalodīgie un visi citi – fašisti, bandīti.

  Teikt – krievi, tā kā kauns pašiem par sevi, bet krievvalodīgie – visu tautību komunisti, sovjetiki, daudzas tautas kopā ar krieviem. Ar šo žargonu čekists Putins un viņa ekstrēmisti cenšas maldināt naivo pasauli, lai tā noticētu, ka kopā pret pasaules tautām ir visi, kuri pārkrievoti.

  Nesen Latvijas radio izgudroja vēl vienu tautību SUGU – „mazākumtautību valodas” bērnudārzi, skolas.

  • Tas paradoksālākais Atbildēt

   jau ir tas,ka 140 miljonu krievu valoda Latvijā tiek ieskaitīta “mazākumtautības “valodu kategorijā.Pret tās “mazākumtautības” valodas izzušanu tad arī “cīnās” Ždanokas,Lidermani,Krivcovas un Plineri.Un tas uz 1.5 miljonu latviešu fona.

 4. diezin vai putins maz ir noteicējs pār tiem tumsoņām, neviens gan viņam nav liedzis pateikt to pasaulei. Latvijai mācība: NEVAJAG MĀKSLĪGI VAIROT TUMSOŅAS.
  Gordons godīgs cilvēks. Tam mūsdienās zelta cena.

 5. … Albertam: vai vel nesaproti, kas un kam pieder ir patiesiba ?!

  … No kurienes radas 1914 neatkarigs demografisks petijums par latviesiem 1914. g. !?

  … Socialdelmokratiem, jau tad nevareja ticet … jo tie sapnoja par Pasaules Revoluciju ar Leninu prieksgala – palasi Solcenecina, ‘Lenis Curihe’, vai Setona -vatsona- ‘No Lenina lidz Kruscovam – Pasaules Komunisma Vesture’ !!!

 6. Franka raksti vienmēr ir interesanti un patiesi !

  • Var tikai apbrīnot cilvēku, kurš šobrīd tīri ģeogrāfiski ir tik tālu no mums, bet mūs saprot tik dziļi un līdz mielēm. Visdzilākajā cieņā un pateicībā vēlu viņam labu veselību un kā vienmēr gaidu jaunus rakstus!

 7. … Gordona netiesie pieradijumi par 1. – vesturiski turpinoso genocidu pret latviesiem … ari Cara laikos … un 2. tas atbalstitaju, socialdemokratu ( Mensheviku un Bolseviku) jau iespaidigai propogandai ar ‘Lielo melu’ un pagrides palidzibu ‘sagatavojot pasauli 1917.g. revolucijai Eiropa !!!!

 8. Rietumvastu skaidrojums Normandijā Putinam kā pīlei ūdens.Tagad ES toni sāk uzdot Lepēnas idejas un franči tos divus kara kuģus krieviem pārdos un krievu gāzi saņems .Krievu -franču draudzības pamatā ir Napoleona sakāve un frančiem iedresētā kazaku pavēle – bistro.Vācu – krievu draudzības produkts ir Šrēders , zemūdens gāzes vada būves patrons no vācu puses .Pašai Merkelei arī nav nekas pretī šādai virzībai ,jo viņas domas pērle – ukraiņiem jādraudzējās ar Putinu ,tad arī ES draudzēsies ar Putinu tālāk.

 9. Patlaban Putinam kā nelabam brūk virsū Krievijas melnsimtnieciskie nacionālisti, apsūdzot viņu nodevībā? Melnsimtnieki tagad ir Putina galvenais atbalsts. Šodien Krievijā notiek tiesi tas pats, kas Ivana barga laikā, kad to nepilnvērtīgo radījumu atbalstīja slepkavas un deģenerāti “opričņiki”.

 10. Runājot par gadskaitļiem.
  1914
  1941
  2014…

Draugiem Facebook Twitter Google+