Sports

241 km, sešas stundas un dramatisks finišs; latvieši finišē 16

foto: EPA/LETA

Beļģijas riteņbraucējs Gregs van Avermēts sestdien tika kronēts par olimpisko čempionu grupas braucienā, kamēr Latvijas šosejas riteņbraucēji Toms Skujiņš un Aleksejs Saramotins finišēja attiecīgi 59. un 46. vietā.

Savukārt sudraba medaļu ieguva dānis Jakobs Fugslangs, bet bronza tika polim Rafalam Majkam.

Van Avermētam šī ir pirmā medaļa augsta ranga sacensībās. Viņa kontā ir arī divas uzvaras “Tour de France” posmos un viena uzvara “Vuelta Espana” etapā. Šosezon beļģis uzvarēja Gentes apkārtnē notikušajā vienas dienas velobraucienā “Omloop Het Nieuwsblad” un Itālijas daudzdienu sacensībās “Tirreno-Adriatico”.

Šajās šosejas riteņbraukšanas sacensībās sportistiem bija jāveic 241,5 kilometrus garu grupas brauciena distanci, kurā bija gan ļoti smagi kāpumi, gan līdzenumi, gan arī bruģa sekcijas. Šī jau pirms sestdienas sacensībām tika nosaukta par vienu no smagākajām trasēm olimpisko spēļu vēsturē.

Olimpisko spēļu sacensības sākās ar pārbraucienu uz pirmo uz Grumari apli. Šajā posmā vairāk nekā septiņu minūšu pārsvaru iekrāja seši velosportisti, taču līdz apļa sasniegšanai peletonam sešinieka handikapu izdevās sadeldēt līdz piecām minūtēm. Pēc pārbrauciena riteņbraucējiem bija jāveic četri apļi Grumari kalnos, kur bija jāpieveic divi kāpumi un jātiek galā ar nelielu bruģētu posmu, kas sportistiem sagādāja pamatīgas galvassāpes. Bruģis sarūpēja gan tehniskas problēmas, gan kritienus, kas sāka paretināt sacensību dalībnieku rindas, turklāt nīderlandietis Bauke Molema bija paspējis nomainīt divus velosipēdus.

Grumari ceturtajā aplī peletons sāka dalīties vairākās mazākās grupās, kas turpinājumā pārgrupējās, bet priekšgalā lielāko darbu veica riteņbraukšanas lielvalstis Lielbritānija, Spānija, un Itālija. Karstums un pēdējais Gurami aplis sāka retināt dalībnieku rindas, un apmēram 110 kilometrus pirms finiša Aleksejs Saramotins vairs nespēja cīnīties par vietu peletonā.

Pārbraucienā uz Vistašineza apli riteņbraucējiem bija jāveic apmēram 27 kilometri, bet pēc transfēra 79 kilometrus pirms finiša sākās īstā cīņa par olimpiskā čempiona titulu. Šajā posmā no sākotnējā līderu sešinieka bija palikuši vairs tikai divi sportisti – 2014.gada pasaules čempions Mihals Kvjatkovskis no Polijas un krievs Pāvels Kočetkovs, kuriem sekoja piecu riteņbraucēju liela grupa, kur bija arī igaunis Reins Tāramē. Savukārt šim pieciniekam sekoja peletons, kas bija sarucis līdz 40 riteņbraucējiem, kuru vidū vairs nebija Toma Skujiņa.

Turpinājumā, kad līdz finišam bija palikuši 45 kilometri, tika noķerts arī Kvjatkovskis, bet desmit kilometrus vēlāk izveidojās 11 riteņbraucēju liela grupa, kamēr priekšpēdējā kāpumā tā saruka līdz četriem sportistiem – itāļa Vinčenco Nibali, brita Tomasa Džerainta, poļa Rafala Majkas un kolumbieša Serhio Enao. Pirms pēdējā kāpuma līderu grupā atgriezās vēl daži riteņbraucēji, tomēr pēc pēdējā smagā posma palika līderu trio Nibali, Majka un Enao. Tiesa, 12 kilometrus pirms finiša notika negaidīts pavērsiens – nobraucienā krita Nibali un Enao, kas Majkam ļāva kļūt par vienīgo līderi.

Sacensību pēdējos kilometros Majkas pārsvars pār tuvākajiem sekotājiem dāni Jakobu Fuglsangu un beļģi Gregu van Avermētu pārsniedza 20 sekundes, tomēr ķērāju duets lidoja un 1,4 kilometrus pirms finiša polis tika notverts. Atskatoties, vai trijniekam neseko kādi ķērāji, Fugslangs, van Avermēts un Majka sāka taktisko cīņu par uzvaru. Spurtu uzsāka van Avermēts, Fugslangs nespēja viņu notvert, bet Majka pat nesāka sprintu. Līdz ar to par olimpisko čempionu tika kronēts van Avermēts, sudrabu saņēma Fugslangs, bet bronza Majkam.

Saistītie raksti

Van Avermēts un Fugslangs distanci veica sešās stundās desmit minūtēs un piecās sekundēs, bet Majka viņiem zaudēja piecas sekundēs. Aiz poļa pēc 17 sekundēm finišā iebrauca četri riteņbraucēji, kuru priekšgalā bija francūzis Žiljans Alafilips, bet devīto vietu izcīnīja igaunis Tanels Kangerts.

Tikmēr Skujiņš un Saramotins finišu sasniedza kopā ar peletonu.

Pirmajā dienā kopumā tiek sadalīti 12 medaļu komplekti – loka šaušanā vīriešu komandām, šosejas riteņbraukšanas grupas braucienā, paukošanā, džudo, šaušanā, peldēšanā un svarcelšanā.

Kopumā šajās olimpiskajās spēlēs grasās piedalīties 33 Latvijas sportisti.

LA.lv