×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. novembris, 2013
Drukāt

Mierīgais novembris aicina salīst alās. 5 interesantas norises dabā (5)

Foto - Andris EglītisFoto - Andris Eglītis

Novembris ir mēnesis, kad vēlu rudeni nomaina agra ziema, kad negaidīti var pārsteigt gan silti vēji, gan bargi sali. Taču lielākoties dabā – gan augu, gan dzīvnieku valstībā – iestājas zināms miers. Pēdējie gājputni aizlido, mājās palicēji sabužina spalvas, pārbauda krājumus ziemai un līdz pavasarim iemieg savās alās.

AUGU VALSTĪBĀ

Augu valstībā novembrī iestājas miera periods, kokiem jāļauj atpūsties, un no Andrejdienas nevajadzētu kustināt arī zemi. Taču, ja ir silts, turpina ziedēt dažādas nezālītes un atkarībā no gaisa temperatūras var uzziedēt arī tādi augi, kas to parasti nedara, piemēram, zemenes vai augļu koki. Dārzos vēl priecē miķelītes. Bet līdz ar salu viss it kā apstājas un iemieg.

ZAĻĀ APTIEKA

Ventiņu stāstniece un zāļu sieva Līga Reitere novembrī, kad dārza sakopšanas ir galā, veselībai iesaka pagatavot zaļo medu. Zaļas kadiķu skujas samaļ kopā ar pelašķa un raudenes ziediem, pievieno viršu vai griķu medu, smiltsērkšķu vai lazdu riekstu eļļu. Skujas jāņem svaigas kopā ar jaunām pazarītēm, bet ziedi var būt arī kaltēti. Tos sajauc un saspiež piestā vai samaļ gaļasmašīnā. Pievieno medu un eļļu pēc patikas un pēc iespējām. Šādu medu lieto ārīgi saaukstēšanās gadījumā, ierīvējot krūtis, muguru un pēdas, pārklāj ar kāposta lapām, ko pietin ar marles saiti. Tad uzvelk vilnas zeķes, aptin vilnas šalli vai lakatu ap krūtīm un ļauj izsilt, līdz izsvīst. Var lietot arī iekšķīgi. Zaļo medu smērē uz maizes vai pievieno upeņu dzērienam. Var lietot arī kā pirts medu masāžai.

ZVĒRU PASAULĒ

Dabas zinātājs Ingmārs Līdaka stāsta, ka novembrī gandrīz visi zvēri ir nomainījuši vasaras kažokus pret ziemas,un sastopami savos skaistākajos un kuplākajos tērpos. Tāpat krājumu vākšana ziemai ir pabeigta. Tai kārtīgi sagatavojušies gan bebri, gan vāveres u. c. Arī vēlie ziemotāji, piemēram, jenoti un āpši, dodas ziemas guļā un tikai retumis labos laikapstākļos novembrī vēl izlien no alas.

PIE LAIKA REĢA

Oktobra beigās mūs skāra vētras, un laika vērotājs un zāļu vīrs Aivars Lirums no Vidzemes stāsta, ka parasti pēc tām mēdz iestāties aukstāks laiks. Tāpat viņš secina, ka novembrī sniega nebūs daudz, jo skudru pūžņi ir izteikti plakani, kā arī tieši zem kokiem nobira lapas. Gan mēneša sākumā, gan beigās naktīs gaidāms arī sals, kad gaisa temperatūra varētu sasniegt –12 līdz –5 grādus.

PUTNU CEĻI

Ja novembris nebūs pārāk silts, tad no Latvijas aizlidos pēdējie gājputni – gulbji, zosis, ķīvītes, plēsīgie putni u. c., stāsta Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko. Tāpat tagad esot īstais laiks sākt barot pie mums palikušos putnus nometniekus – zīlītes, zaļžubītes, zvirbuļus, dzilnīšus, dzeņus, sīļus u. c. ar dažādām sēklām, graudiem un speķi, kas nedrīkst būt sālīts. Un, ja sākam barot putnus, tad tas jādara līdz pavasarim, jo tie pierod pie barošanas vietām un speciāli lido turp, patērējot enerģiju.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Paldies par baudu acīm!

  2. Nu muļķibas, jauna kleita nenodrošina jaunu- labāku saturu!

  3. KA JAU NOVEMBRA MENESIS , PELEKS, IKDIENAS KRASAS JAATROD PASAM.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.1
Alūksne +18.3
Daugavpils +22
Saldus +21
Liepāja +22.8
Jelgava +22
Ventspils +21.2
Limbaži +20
Madona +18
Rēzekne +18
Draugiem Facebook Twitter Google+