×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2014
Drukāt

2013. gada nevārdu uzzināsim nākamnedēļ (3)

Foto: 123RFFoto: 123RF

Noslēgusies sabiedrības aptauja par gada vārdu, nevārdu un spārnotāko teicienu; nevārdu un spārnoto teicienu vidū populāri vārdi, kas saistīti ar “Maxima” traģēdiju, “LA.lv” informēja rīcības komiteja.

Sabiedrības iesūtītos ieteikumus par gada vārdu, nevārdu un spārnotāko teicienu vērtēs rīkotāju saaicināta valodas teorētiķu un praktiķu žūrija, un 2013. gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu izsludinās 20. janvārī.

Akcijas organizatoru pārstāve literatūrkritiķe un tulkotāja Ieva Kolmane atzina, ka ieteikumu netrūkst nevienā kategorijā un katrā samanāmas gan svaigākas, gan jau iepriekš novērotas tendences: “Piemēram, par gada vārdu liela daļa respondentu vēlas pasludināt latviskotu “selfie”, kuru par 2013.gada vārdu angļu valodas vidē atzinuši Oksfordas Universitātes valodnieki. “Selfij”” pie mums pretendē uz gada nevārda titulu, kamēr neparasti plašā klāstā saradušies ieteicamie latviskojumi – “tīksmiņš”, “paštīksmekslis”, “pašītis”, “sevītis”, “patnītis”, “paškadriņš”, “patiņš”, arī “pašbilde” un “pašģīmis”.” .

Savukārt angļu vārda “hashtag” latviskojumu vidū ir “mirkļbirka”, “īsmarka”, “temturis”, “čivpieliktnis”. Tvītotājiem nepatīk ne valodnieku ieteiktā “atsauces birka”, ne “atsauces tags”, ne “atsauce”.

Kolmane sacīja, ka nevārdu kategorijā daudz piesaukti ne tik daudz no valodas viedokļa slikti vārdus, cik tādi, kas “sasmērējušies” sabiedrības acīs: “kopne”, “Maxima”, “Zolitūde”. Tāpat kā ik gadu, nevārda statusam pieteikti arī tiešie pārcēlumi no citām valodām, šoreiz izceļas “eiro” un “euro”, “dīlošana” un “laineris” ar nozīmi “acu laineris”.

“Savukārt spārnotie teicieni jau ierasti izlidojuši lielākoties no politiķu un citu publisku personu mutes: starp vairākkārt piesauktajiem ir “Maxima” reklāmas sauklis “Par visu padomāts!”, “Atkāpjas tie, kuri jūtas vainīgi”, kā teica “Maxima Latvija” vadītājs Gintars Jasinsks preses koferencē pēc Zolitūdes traģēdijas, “cilvēciska saruna”, pēc kuras par demisiju paziņoja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, un politiskās kampaņas sauklis “Eirozona pievienojas Latvijai!”.

Akciju “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2013” rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un LZA Terminoloģijas komisiju.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Ne tikai 2013. gada, bet visa gadsimta nevārdi ir ,,pasākums” un ,,būtisks”.

  2. Gada spārnotākais teiciens nācis no Imanta Kalniņa mutes: “Šlesers un Straume ir godavīri!”

  3. Un Rīgas Latviešu biedrībā rīkotā Putina draugu Jaungada balle, tas nav spārnots apkaunojums RLB?

Draugiem Facebook Twitter Google+