×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2014
Drukāt

ASV eksministrs: pārlieku daudzu postpadomju valstu straujā uzņemšana NATO bija kļūda (7)

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Stacks of former US Defense Secretary Robert Gates' book "Duty, Memoirs Of A Secretary At War" are seen on January 14, 2014 in Fairfax, Virginia, as it goes on sale. AFP PHOTO/Paul J. Richards

Bijušais ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss nule kā klajā nākušajos memuāros pauž pārliecību, ka pārlieku daudzu bijušo komunistiskā bloka valstu straujā uzņemšana NATO bija kļūda, vienlaikus norādot, ka Baltijas valstu iekļaušana bija pareizs solis, trešdien vēsta raidorganizācija “Amerikas Balss”.

“Strauja tik daudzu bijušo padomju satelītu iekļaušana NATO sastāvā bija kļūda. Ātra Baltijas valstu, Ungārijas, Polijas, Čehijas un Slovākijas uzņemšana bija pareizs solis, taču es uzskatu, ka pēc tam procesam bija jāpalēninās,” norāda Geitss, kurš aizsardzības ministra amatā bija no 2006. līdz 2011.gadam.

“Amerikāņu vienošanās ar Rumānijas un Bulgārijas valdībām par karavīru rotāciju caur viņu bāzēm bija nevajadzīga provokācija. Mēģinājums uzaicināt Gruziju un Ukrainu NATO bija pārspīlējums,” raksta eksministrs.

“Krievijas impērijas saknes ir Kijevā, tāpēc tā bija kolosāla provokācija. Vai eiropieši, pat nerunājot par amerikāņiem, bija gatavi sūtīt savus dēlus un meitas aizstāvēt Gruziju vai Ukrainu? Diez vai,” pārliecināts ir Geitss.

“NATO paplašināšana nebija rūpīgi pārdomāts militārs pienākums, bet politisks solis, kas kaitēja alianses mērķiem un bezatbildīgi ignorēja to, ko krievi uzskatīja par vitāli svarīgām nacionālām interesēm.”

Grāmatā arī pausta kritika ASV prezidentam Barakam Obamam un viceprezidentam Džo Baidenam. Īpašu eksministra nopēlumu izpelnījusies Obamas Afganistānas politika.

Geitss grāmatā atceras, ka Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu savulaik ar savu augstprātību un ambīcijām izraisījis viņa sašutumu, bet toreizējais nacionālās drošības padomnieks Brents Skoukrofts pat teicis, ka Netanjahu nevajadzētu vairs ielaist Baltajā namā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Patīk tas kādam vai ne bet Krievija ar laiku pārņems visas valstis kuras bija varšavas blokā,Kas valda Krieviju tas valdīs pasauli.

  2. US pamazam briest parmainas Atbildēt

    Ar vien vairak ietekmigas personas US sak domat, runat un cerams ar laiku ari darit sapratigas lietas, ka tas dizai nacijai pieklajas.

  3. Tas kas mūs nodeva 1939-1940 gadā, mierīgi nodos arī šodien. Latvijai ir jāsadarbojas vēl ciešāk aizsardzības jautājumos ar Igauniju, Lietuvu,Somiju,Zviedriju,Norvēģiju un Dāniju.Latvijai steidzīgi ir jāpāriet uz latviešu valodas apmācību un audzināšanu bērnu dārzos un skolās. Pareizticīgā baznīca jāpakļauj nevis Maskavai bet Konstantinopolei.Jāatjaumo OMD un jāstiprina zemessardze.

  4. krievu ziņās veselas 10minūtes tīksminājās par geitsa grāmateli.

  5. ASV iejaukšanās Eiropas lietās vienmēr noved pie nejēdzīga iznākuma!!!!

  6. Tas nozīmē tikai to, ka USA arī ir viedokļu dažādība. Nav vel nekādas garantijas, ka raksts nav angažēts. Jā, par piemēru, USA prese sāktu pētīt notikumus pēc Ždanokas sacerējumiem, kura tos speciāli sagatavoja, viņi būtu nākuši pie daudziem interesantiem secinājumiem. Atšķirība ir tā ka USA tā dažādība raksturojās kā 90% pret 10, toties pie mums kā 50% pret 50. Šodien pat nevar droši pateikt, vai mūsu inteliģence, ja šodien tā var raksturot, ir ar tautu vai, vienkārši runājot, ar “lielo brāli”.

  7. Es domāju tāpat kā tu, Bob !

Draugiem Facebook Twitter Google+