×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
31. janvāris, 2014
Drukāt

Augulis: jāatgriežas pie ģimenes valsts pabalsta diferencēšanas atkarībā no bērnu skaita (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Tuvāko gadu laikā ir jāatgriežas pie ģimenes valsts pabalsta diferencēšanas atkarībā no bērnu skaita, jo šis atbalsts samazina nabadzības risku ģimenēm ar bērniem – īpaši daudzbērnu ģimenēm, uzskata labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Piedaloties Saeimā notiekošajā konferencē “Demogrāfiskās atveseļošanās ceļa kartes veidošana”, labklājības ministrs vienlaikus atzinis: lai arī naudas atbalsta palielināšana ir svarīga lieta, tai jābūt sasaistē ar pakalpojumu pieejamības un ģimenei labvēlīgas nodokļu politikas jautājumiem, portālu “LA.lv” informēja Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļā.

“Man ļoti negribētos, ka, strādājot pie demogrāfiskās atveseļošanās ceļa kartes, mēs uzsvaru liktu tikai uz materiālo stimulu, kā galveno dzimstību veicinošo faktoru. Manuprāt, tad mēs mānām paši sevi un arī jauno paaudzi, dodot viņiem nepareizu signālu. Tāpat ir aplami uz vēl nedzimušajiem un jau piedzimušajiem bērniem skatīties tikai kā uz nodokļu maksātājiem, kas nākotnē nodrošinās mums pensijas. Mums beidzot ir jāsaprot, kāda vieta ģimenei ir mūsu vērtību hierarhijā,” uzsvēris labklājības ministrs.

Ministrs uzskata, ka ir svarīgi īstenot plašu un sabalansētu ģimenes sociālās aizsardzības politiku, kurā dzimstības veicināšanas mērķi būtu saskaņoti ar bērnu nabadzības un ienākumu nevienlīdzības mazināšanas mērķiem. Krīze un ekonomikas atveseļošanās periods Latvijā pierādījis, ka sociālās aizsardzības līdzekļiem ir pozitīva ietekme uz dzimstību un ģimeņu labklājības nodrošināšanu.

Centrālās statistikas pārvaldes informācija liecina, ka Latvijā jau trešo gadu pēc kārtas vērojams dzimstības pieaugums.

Dzimušo skaits uz 1000 iedzīvotājiem 2013. gadā bija 10,1 bērns salīdzinājumā ar 9,8 pirms gada. Tomēr, salīdzinot ar tā saukto bēbīšu bumu 1980. gadu beigās, kad Latvijā piedzima ap 42 000 bērnu gadā jeb 16 bērni uz 1000 iedzīvotājiem, dzimstības rādītājs krietni vien atpaliek. Latvijā joprojām ir negatīvs dabiskais pieaugums, atgādināja ministrs.

“Demogrāfiskā atveseļošanās nav vienas nozares jautājums, jo tas skar arī izglītību, veselību un citas jomas. Patiesībā tas ir vēl plašāks, jo ir valsts nākotnes jautājums un tajā izšķiroši nozīmīgs ir cilvēciskais faktors. Ja diskusiju rezultātā politiķiem, ekspertiem un sabiedrības pārstāvjiem izdotos atrast ekonomisko algoritmu demogrāfijas atveseļošanai, tad uz galveno jautājumu – būt vai nebūt ģimenes pieaugumam – būs jāatbild katram Latvijas iedzīvotājam individuāli,” akcentējis Augulis.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Par katru bērnu vienādu pabalstu! Jādiferencē ir ienākuma,pievienotās vērtības,nekustamā īpašuma un kapitāla pieauguma nodokļi! Ar ko pirmais bērns ir sliktāks par nākošajiem?

  2. Vajag sākt ar neapliekamo iztikas minimumu, lai cilvēks būtu ieineteresēts strādāt. tad bērniem skolā brīvpusdienas vismaz līdz 9. klasei.pabalsti ir tāda sāpīga lieta, ir gana daudz vecāku, kuriem bērni rodas bez lielas plānošanas un tā pabalstu nauda arī aiziet visādos neceļos.

  3. Jāatgriežas (1919.-1995.) pie progresīvā ienākuma nodokļa!

  4. Atraitņu pensijas,kā visās pārējās ES valstīs,Igauniju un Lietuvu ieskaitot,Latvijā tā arī nesagaidīsim?

  5. Iztikas minimumu arī tuvākajos gados atstāsim pagājušā gadsimta 1991.gada līmenī?

  6. Jāatgriežas ir pie pirmskara Latvijas ienākuma nodokļa pēc maksātspējas principa un 1928.gada toreizējo 167 latu neapliekamā minimuma! Pie slimokasēm ar pašu dalībnieku vēlētiu valdi un revīzijas komisiju,savām slimnīcām,aptiekām,sanatorijām,atpūtas namiem un bērnu vasaras nometnēm!

  7. Kurš tad “veidoja” šī paša ģimenes valsts pabalsta samazināšanu,kurš joprojām nav atjaunots iepriekšējā apmērā? “Finanšu ministrs Einars Repše (JL) un labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) otrdien parlamenta ārkārtas sēdē no Saeimas tribīnes aicināja pieņemt īpašo likumu,kas uz laiku paredz samazināt pensijas un strādājošo vecāku pabalstus.” Skat.”Repše un Augulis aicina Saeimu atbalstīt pensioju samazināšanu”,Aleksis Zoldners,”Apollo”,redakcija@apollo.lv, Otrdiena,2009.gada 18.jūnijs 17:15.

  8. Jebkura ģimene plānojot bērnu, tam paredz konkrētus izdevumus. Ja līdzekļu nav, tad nevar arī plānot – tas paliek par sapni; Par katru bērnu ģimenē ir jābūt līdzekļu diferenciācijai, proporcionāli bērnu skaitam, – tādai, lai bērnus varētu arī izskolot (pie obligātās pamatizglītības), nevis ,kā tagad Ls 8.-par bērnu.

Draugiem Facebook Twitter Google+