×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
7. marts, 2012
Drukāt

37% Latvijas iedzīvotāju gatavi sākt darba attiecības bez darba līguma

celtnieki1

Kopumā 37% Latvijas iedzīvotāju būtu gatavi sākt darbu, nenoformējot darba attiecības oficiāli, liecina Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) aptaujas dati. Vienlaikus 63% aptaujāto iedzīvotāju nav gatavi sākt darba attiecības bez darba līguma.

LBAS paskaidro, ka viens no iemesliem iedzīvotāju gatavībai strādāt neoficiāli ir nepietiekamas zināšanas par darba līguma nozīmi – šo dokumentu par formalitāti uzskata 26% aptaujāto.

Aptauju rezultāti arī rāda, ka darba ņēmēji ir gatavi brīvprātīgi atteikties no savām darba tiesībām, piemēram, 63% mēdz strādāt neapmaksātas virsstundas, bet 39% ir gatavi atteikties no ikgadējā atvaļinājuma. LBAS atzina, ka, izvēloties samierināšanās ceļu, darbinieki ar katru nākamo problēmsituāciju uzņem arvien lielāku nastu, kas negatīvi ietekmē gan pašu dzīves kvalitāti, gan attiecības ar darba devēju.

Konsultējot darba ņēmējus visā Latvijā, LBAS darba tiesību speciālisti atzīst, ka visbiežāk saņem jautājumus par to, kā rīkoties viskritiskākajos gadījumos, piemēram, kad notikusi nepamatota atlaišana vai nav izmaksāta darba alga. Tomēr ir svarīgi, ka darbinieks pēc palīdzības vēršas, tiklīdz ir saskāries ar kādu darba tiesību pārkāpumu.

Aptaujas veicis sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS pērnā gada februārī un novembrī, aptaujājot 534 iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Lai izglītotu esošos un potenciālos darba ņēmējus par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem, LBAS sākusi informatīvo kampaņu “Nomet nastu!”, kuras ietvaros aicina aktīvāk izmantot bezmaksas konsultāciju iespējas, risinot problēmsituācijas darbavietā.

“Mēs katru dienu izvēlamies, un bieži mēs izvēlamies klusēt, paciest un nest savu nastu. LBAS kampaņas “Nomet nastu!” ietvaros mēs aicinām atteikties no neziņas un samierināšanās darbavietā un aktīvi izmantot iespēju pieteikties konsultācijai pie speciālista. Svarīgi ir vērsties pēc palīdzības, tiklīdz rodas problēmsituācija, nenogaidot, līdz nasta sakrājas tik liela, ka vadzis lūst,” norādīja LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Informatīvā kampaņa tiek rīkota Eiropas Sociālā fonda projekta “Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” ietvaros.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+