×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

38 papagaiļi iekrāso pavasari

Inna_Sablovska_1

Galerijā “Daugava” arhitektes Innas Šablovskas izstādē “38 papagaiļi” satikušies dzīvespriecīgi un spilgti 38 papagaiļu akvareļi, kuru galvenais nodoms ir sagādāt prieku skatītājam. Papagaiļi ir spilgti putni ar īpašu spēju atdarināt cilvēka valodu un izturēšanos, tāpat šie putni vienlaikus ir arī vieni no visilgāk dzīvojošajām dzīvajām radībām uz zemes. Izstādē dzīvespriecīgos papagaiļus varēs apskatīt līdz 16. maijam.

Varbūt daļai izstādes apmeklētāju 38 papagaiļi atmiņā atsauks bērnībā skatīto leļļu filmiņu “38 papagaiļi”. Tad garais pitons tika izmērīts 38 papagaiļos. Ko māksliniece šajā izstādē izmērījusi 38 papagaiļos? “Izstādes nosaukums “38 papagaiļi” ir izvēlēts, jo kā jau jaukajā multenē teikts, papagaiļos viss ir vairāk. Šo krāšņo putnu jau ir tik daudz uzgleznots, ka man tiešām likās – nosaukums ir atbilstošs. Darbi tapuši pēdējo divu gadu laikā un ir radošu piezīmju atlase, mēģinājums papagaiļos izmērīt neparasto starpkrīžu laiku. Izstādi veido dzīvespriecīgu un spilgtu papagaiļu akvareļi, kuru galvenā racionalitāte ir sagādāt prieku skatītājam,” atklāj māksliniece un piebilst: “Izstādē katram papagailim ir savs prototips cilvēku pasaulē un tie autobiogrāfiski izsaka manas dažādās noskaņas pēdējo divu gadu laikā. Izstāde ir iecerēta kā arhitekta strukturizēts, noslēpumains un vienlaikus iedvesmojošs dialogs ar skatītāju.”

Pati autore atzīst, ka viena no izstādes idejām ir popularizēt un atjaunot papagaiļa kā mājdzīvnieka ideju – tos pēdējā laikā mājas apstākļos tur retāk. Putnu augstais intelekts un dažādās izteiksmes liecina, ka papagaiļiem ir savi prototipi cilvēku pasaulē. Māksliniece neslēpj, ka jautājums – kāpēc papagaiļi? – ir vispopulārākais, kas viņai, atklājot izstādi, uzdots, un smaidot atklāj noslēpumu: “Man ļoti patīk šie putni un vienkārši, skatoties to fotogrāfijās, zīmējot un gleznojot tos, jūtos labi, nav jāpiepūlas, varu patiesi pasapņot un atpūsties. Papagaiļi aizrauj ar savām krāsām, spalvām, pūkainumu, ar to, ka tie var būt gan gudri, gan jautri, gan maigi un komiski.” Latvijas dabā šie krāšņie putni nav sastopami, bet tas nemazina viņu nozīmību mūsu dzīvē, ir pārliecināta māksliniece. “Latvijā tie patiešām dabā nav sastopami, bet agrāk daudzās ģimenēs dzīvoja papagaiļi, vismaz krāsainie zilie, zaļie, dzeltenie viļņotie papagailīši. Man bērnībā arī tāds bija, un es to atradu uz ielas, viņš bija no kādas ģimenes aizlaidies,” atklāj Inna.

Profesionāli Inna ir arhitekte, bet akvareļos māksliniece vairāk izsaka savas domas. To pat varētu saukt par sava veida meditāciju. “Akvareļu tehnika man vienmēr ir ļoti patikusi tieši ar to, ka var plūdināt krāsas un strādāt pie darbiņa ļoti ātri. Esmu gleznojusi arī citā tehnikā – gan eļļā, gan guašā, bet tās mani neaizrauj. Tā kā profesionāli esmu arhitekte, nevis māksliniece, akvarelis man vairāk ir veids, kurā izsaku savas domas, varbūt pat varētu teikt – meditēju. Daži cilvēki raksta dzeju, stāstus vai piezīmes, daži sacer mūziku. Es savas domas izsaku, gleznojot akvarelī,” atklāj māksliniece un piebilst: “Bieži uzgleznoju kādiem draugiem apsveikumus, un tad tajos putnos, bet ne tikai, jo ir arī ziedi, taureņi un arī dzīvnieki, parādās gan to cilvēku rakstura iezīmes, gan manas domas un vēlējumi.”

Izstāde ir veltījums pavasarim. Māksliniece saka: “Pēc garās, aukstās ziemas vajag noskaņu pavasarim, labu garastāvokli. Tās krāsas lai cilvēku vairāk iedvesmo. Varbūt kāds paskatīsies un gribēs kaut ko līdzīgu darīt, tas arī būs jauki, bet galvenais – labs garastāvoklis!”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+