×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
24. augusts, 2014
Drukāt

Cilvēks valodu aizguvis no putniem un dzīvniekiem? (2)

primats

Jau iepriekš zinātnieki bija noskaidrojuši, ka daudzi dzīvnieki mēģina atdarināt cilvēka runu, taču tagad ASV un Japānas pētnieki kopīgā projektā mēģina pierādīt, ka arī cilvēks iemācījās runāt, atdarinot pērtiķu un putnu izdvestās skaņas.

Jau agrākos pētījumos pierādīts, ka cilvēks skaņu savai runai piešķīris, atveidojot putnu dziesmas. Tiesa, tagad ASV zinātnieki no Masačūsetsas universitātes izvirzījuši hipotēzi, ka pirms vairāk nekā simt tūkstošiem gadu cilvēki aizguvuši ne tikai runas laikā izdvestās skaņas, bet arī teikumu veidošanu. Apvienojot abas saziņas formas – skaņu un saturu, cilvēks attīstījis pats savu valodu. “Valodas pirmsākumi meklējami tik senā pagātnē, ka mēs nevaram tā vienkārši ieskatīties vēsturē un pateikt precīzi, kā tas notika. Mēs šobrīd mēģinām izstrādāt teoriju, kas būtu savienojama ar to, ko mēs jau zinām par cilvēku valodu un citām līdzīgām saziņas sistēmām,” sarunā ar britu laikrakstu “The Daily Mail” stāsta Masačūsetsas tehnoloģiju institūta lingvists Šigeru Mijagava. Lai arī viņš ir pārliecināts, ka cilvēka valoda ir kaut kas unikāls, jo tā spēj aprakstīt aizvien jaunas lietas un nozīmes, Mijagava norāda, ka cilvēka runai tomēr ir kopīgas iezīmes ar dzīvnieku saziņas formu.

Pētnieks skaidroja, ka cilvēka valoda sastāv no diviem atšķirīgiem slāņiem – izteiksmes, kas saistāma ar teikumu uzbūvi, un leksikas, kurā meklējamas nozīmes. Viņaprāt, abi slāņi ir aizgūti no putnu un zīdītāju saziņas formām. “Pēc mūsu izvirzītās hipotēzes, cilvēku valoda ir unikāla ar to, ka mūsu runā šie divi slāņi ir apvienoti,” pauž Mijagava. Pētījuma līdzautors Roberts Berviks norāda, ka zinātnieki joprojām mēģina noskaidrot, kā šie divi slāņi varēja saplūst vienā. Vienlaikus viņš norāda, ka tie ir kā būvakmeņi. “Tos saliekot kopā, rodas kaut kas jauns,” piebilda Berviks.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Mums latviešu valodā to uzdeva kā mājasdarbu un šis ir sakarīgākais ko atradu takā aizveries JANI!!!!!!!!!!

  2. Idiotisma augstākā pakāpe, kas tiek pasniegta kā zinātne.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +12.7
Alūksne +10.4
Daugavpils +10.6
Saldus +11.2
Liepāja +13.5
Jelgava +11.9
Ventspils +14.1
Limbaži +10
Madona +10.1
Rēzekne +10.3
+17
+16
+15
Draugiem Facebook Twitter Google+