×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2014
Drukāt

Nevienojas par “Mein Kampf” tālāko likteni (1)

Foto - Leta/AFPFoto - Leta/AFP

Adolfa Hitlera parakstīta "Mein Kampf" kopija.

Vācijas federālo zemju amatpersonas trešdien nespēja panākt vienprātību, spriežot par to, ko darīt ar nacistu vadoņa Ādolfa Hitlera grāmatu “Mein Kampf” (“Mana cīņa”).

Līdz šim autortiesības uz ķecerīgo pamfletu piederēja Bavārijas zemei, kas kopš Otrā pasaules kara beigām kategoriski liegusi šo sacerējumu izdot vai tirgot visā Vācijā. Taču 2015. gadā beidzas autortiesību termiņš, un “Mein Kampf” nonāks sabiedriskajā īpašumā.

Federālo zemju iekšlietu ministri diskusijas, ko iesākt ar Hitlera opusu, turpinās ceturtdien Baltijas jūras piekrastes kūrortpilsētā Bincā.

Līdz šim izteiktie priekšlikumi sniedza no pilnīga “Mein Kampf” aizlieguma līdz oficiāla, ar plašiem komentāriem apgādāta akadēmiska izdevuma sagatavošanu.

Lejassaksijas zemes iekšlietu ministre Antje Nīviša-Lenarca sarunā ar aģentūru DPA atzina, ka vislabākā izeja ir atkārtots izdevums, kas papildināts ar komentāriem, kurus sagatavojuši ietekmīgi pētnieki.

Viņasprāt, ar komentāriem apgādāts “Mein Kampf” akadēmisks izdevums nevis tuvinās lasītājus nacistu idejām, bet gan gluži pretēji – vēl vairāk no tām atgrūdīs.

Lai gan “Mein Kampf” gan vācu valodā, gan dažādos tulkojumos var brīvi atrast tīmeklī, varasiestādes bažījas par simbolisko ietekmi, kādu varētu iegūt Hitlera paskvilas atkārtota likumīga izdošana Vācijā.

“Varu labi saprast, ka ebreju organizācijām tā ir gandrīz nepieņemama doma, ka tā [Hitlera grāmata] varētu Vācijā nonākt tirgošanā,” atzīst Nīviša-Lenarca. “Taču nedomāju, ka vajadzētu pieņemt īpašu likumu par atsevišķas grāmatas aizliegšanu.”

Tomēr Bavārija grasās joprojām nepieļaut, ka “Mein Kampf” varētu parādīties Vācijas grāmatu tirgotavās, un draud ikvienu, kas valstī laistu klajā šīs grāmatas atkārtotu izdevumu, saukt tiesas priekšā par musināšanu.

Savukārt Nīviša-Lenarca uzskata, ka šāda politika būtu neproduktīva.

Arī Bavārijas zemes Tieslietu ministrijas pārstāve atzina, ka zināmos apstākļos ar komentāriem papildināta “Mein Kampf” izdošana varētu būt saskaņā ar likumu. Taču vienlaikus viņa uzsvēra, ka par to var lemt vienīgi tiesa.

Hitlers savu “opus magnum” sarakstīja, atrodoties Landbergas cietumā, kur viņš izcieta sodu par piedalīšanos 1923. gada tā dēvētajā Alus pučā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Būtu interesanti zināt, kas šajā grāmatelē lielai daļai politiķu liekas tik kaitīgs?
    Varbūt nenobriedušiem prātiem, kas dzīvo tikai stereotipos, nespēj patstāvīgi domāt un spriest, tas patiesi var izraisīt nevēlamas reakcijas.
    Manuprāt, katram (vismaz augstāko izglītību ieguvušam), kurš grib izprast lietu esību, patiesos vēstures bīdītājspēkus, dzinējus un tendences, būtu šī grāmatele, K.Marksa “Kapitāls”, vismaz daļa no Vladimira Uļjanova kopotiem rakstiem jāpārlasa.
    Tikai baidos, ka tas mūsu pasaules varenajiem, pret kuriem mūsu zemītes bosi ir tik sīki smilšu graudiņi, varētu šķist ļoti bīstami, jo ar pamatprincipus izpratušiem prātiem vairs var nedarboties iestrādātie manipulāciju algoritmi.
    Bet kas gan var būt bīstamāks no to viedokļa?

Draugiem Facebook Twitter Google+