3D printēšanas tehnoloģiju centra “Baltic3D.eu” vadītājs Jānis Jātnieks pie viena no mazākajiem printeriem.
3D printēšanas tehnoloģiju centra “Baltic3D.eu” vadītājs Jānis Jātnieks pie viena no mazākajiem printeriem.
Foto – Karīna Miezāja

3D printēšana arī Latvijā 1

“Domājām, ka viss būs vienkārši un nu tik pelnīsim naudu. Process bija garš un grūts, mūs vairākas reizes noraidīja un atmeta atpakaļ,” Baltijā lielākā 3D printēšanas tehnoloģiju centra “Baltic3D.eu” atklāšanā stāstīja tā vadītājs Jānis Jātnieks.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Ideja atvest 3D printēšanas centru līdz Latvijai dzima šīs desmitgades sākumā, kamēr pirmie centieni gūt finansējumu aprāvās 2012. gadā, kad projektu noraidīja Lauku atbalsta dienestā, vēlāk to gan apstiprinot. Kā norādīja J. Jātnieks, arī tad ceļš līdz projekta gala rezultātam bija bedrains, saņemot divus augstās pievienotās vērtības investīciju atraidījumus.

“Nepadevāmies, turpinājām iet uz mērķi, uzlabojām projektu un tikām atalgoti – 2013. gadā uzsākām darbību. Pirms diviem gadiem mums noticēja Norvēģijas finanšu instruments, izdevās iegūt arī bankas “Citadele” aizdevumu,” norādīja J. Jātnieks. Kā atklāja pasaulē lielākās 3D printēšanas kompānijas pasaulē “Stratasys” pārstāvis Mihaels Helcs, sadarbību ar “Baltic3D.eu” uzsākuši pēc jaunā “start-up” projekta dalībnieku neatlaidīgiem un uzmācīgiem zvaniem.

CITI ŠOBRĪD LASA

3D pakalpojumi ir īpaši piemēroti elektronikas, mašīnbūves, pārtikas un medicīnas nozares uzņēmumiem, kas ikdienā saskaras ar jaunu produktu veidošanu, kā arī ražo produktus nelielos apjomos.

Uzņēmuma pakalpojumus jau izmantojuši ortopēdi, piemēram, Gundars Rusovs, kurš uzsvēra, ka ar 3D printēšanu jau palīdzēts kādam suņa sakostam zēnam, kura sejai izgatavota caurspīdīga medicīniska maska, kas savelk acij netīkamās rētas. “Lūkojamies šo tehnoloģiju pārnest, arī ražojot protēžu čaulas. Iespējas, kas paveras, ir gandrīz neierobežotas. Tās ierobežo vien iztēle,” sacīja ortopēds.

Tāpat uzņēmuma pakalpojumus izmantojuši Latvijas izgudrotāji, bezpilota lidaparāta “AirDog” izstrādātāji u. c. ražotāji. Jaunajā ražotnē kopumā investēts vairāk nekā pusmiljons eiro, izvietoti deviņi moderni industriālie 3D printeri, no kuriem septiņi iegādāti no “Stratasys”, kamēr atlikušie divi no pašmāju 3D printeru ražotāja “Mass Portal”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.