Pētera I namiņš Liepājā.
Pētera I namiņš Liepājā.
Foto: lIepajaskultura.lv

Pētera I namiņā Liepājā grib veidot interjera muzeju 0

Vēsturiskajā Pētera I namiņā Liepājā, Kungu ielas radošajā kvartālā, iecerēts izveidot 17. gadsimta interjera muzeju. Ēkas interjers tiks veidots maksimāli autentisks laikam, kad tajā atradās viesnīca, kurā 1697. gadā uz dažām dienām apmeties arī Krievijas cars Pēteris I, aģentūru LETA informēja Liepājas Latviešu biedrības nama vadītāja Vita Hartmane.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Liepājas pašvaldība izsludinājusi iepirkumu par Kungu ielas kvartālā esošo ēku tehnisko apsekošanu, arhitektoniski māksliniecisko izpēti, būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību.

Ēku kompleksu Kungu ielā 24 apsaimnieko pašvaldības kapitālsabiedrība “Liepājas Latviešu biedrības nams”, kas pirms dažiem gadiem to iegādājās izsolē. Ēku komplekss ir unikāls 17. gadsimta koka arhitektūras mantojums. Uz zemes gabala atrodas piecas ēkas, no kurām divas – Pētera I namiņš un ēka, kurā ierīkots folkloras centrs “Namīns”, – ir arhitektūras pieminekļi. Pirms pāris gadiem rekonstruēta viena no kompleksa ēkām, kur ierīkota Jauniešu māja, bet pārējās ēkas – Pētera I namiņu, abas folkloras centra “Namīns” ēkas un šķūnīšus – vēl tikai plānots atjaunot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vērienīgākās pārmaiņas iecerētas aptuveni 660 kvadrātmetrus plašajā Pētera I namiņā, kas pašlaik ir iekonservēts. Vīzija, kuras tapšanā bija iesaistīti Latvijā pazīstami arhitekti, Liepājas muzejs, Liepājas tūrisma informācijas centrs un Liepājas Kultūras pārvalde, paredz ēkā ierīkot 17. gadsimta interjera muzeju. “Liepājā pašlaik nav neviena interjera muzeja, kādi, piemēram, ir Rūdolfa Blaumaņa muzejs Alberta ielā Rīgā vai Minhauzena muzejs. Tādēļ dzima ideja Pētera I namiņā ierīkot 17. gadsimta interjera telpu, cik vien iespējams autentiski restaurējot interjeru atbilstoši laikam, kad tur atradās Hoijeres madāmas viesu nams,” informēja Hartmane. Tāpat iecerēts, ka Pētera I namiņa apmeklētājiem būs iespēja 17. gadsimta gaisotnē baudīt ēdienus un dzērienus. Ēkā plānots izbūvēt arī pāris apartamentus -, iespējams, mākslinieku rezidences. Kā apskates objektu iecerēts izveidot arī vīna pagrabu.

Pētera I namiņa restaurācija varētu izmaksāt ap 1,5 miljoniem eiro. Šim mērķim plānots piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus.

Kvartāla rekonstrukcija paredz veikt uzlabojumus arī ēkās, kur ierīkots folkloras centrs “Namīns”. Nojaucot 90. gados izbūvētās starpsienas, telpas plānots pārbūvēt tā, lai centrs varētu uzņemt pēc iespējas vairāk apmeklētāju. Ēkām nepieciešams atjaunot jumta detaļas, ierīkot jaunus ūdensvada un kanalizācijas tīklus. Atbilstoši 17. gadsimta stilam plānots atjaunot arī šķūnīšus, daļu no tiem pielāgojot mākslas izstāžu rīkošanai.

Konkursā par Kungu ielas kvartālā esošo ēku tehnisko apsekošanu, arhitektoniski māksliniecisko izpēti, būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību pretendetu pieteikumi tiek gaidīti līdz 11. februārim. Šī gada vasarā vajadzētu būt gatavam skiču projektam, bet tehnisko projektu ar ekspertīzi plānots pabeigt līdz decembra beigām. Hartmane pieļauj, ka interjera muzeju varētu izveidot trīs četru gadu laikā, taču viss būs atkarīgs no iespējām piesaistīt finansējumu. Tāpat jārēķinās, ka restaurācija ir laikietilpīgs process, piebilda Hartmane.