Foto – Aija Geida

5 neparastas garšas nianses: kā dažādi pārstrādāt ābolus ziemai 2

Autors: Aija Geida, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma

Klasiskais paņēmiens

Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Veselam
Cik bieži drīkst veikt rentgenu? Noskaidrojam! 17
Lasīt citas ziņas

No cietiem un kraukšķīgiem līdz mīkstiem vai cukuroti saldskābiem – tik ļoti atšķiras garša, ja ābolus pirms žāvēšanas apsmidzina ar eļļu vai citrona ūdeni, pārkaisa ar cukuru vai pat pavāra cukura sīrupā! Piedāvājam piecus paņēmienus, kā sagatavot gardus žāvētos ābolus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ābolus sagriež šķēlītēs, saliek uz restītēm un diennakti kaltē +40…+45 °C temperatūrā. Lai tie nebūtu brūni, pirms tam var apsmidzināt ar citrona sulu (citrona sula un ūdens attiecībā 1 : 1). Savērti garās virtenēs un pakarināti virs plīts, āboli izžūs ļoti ātri.

Gaiši un kraukšķīgi

Lai iegūtu kraukšķīgus un gaišus žāvētos ābolus, šķēlītes pāris minūtes pamērcē vieglā citronskābes ūdenī (puslitrā ūdens ieber ēdamkaroti citronskābes). Notecina un žāvē kaltēšanas kastē, vispirms +55 °C, pēc tam +45…+50 °C. Lai āboliem būtu kraukšķīga miziņa, sākumā vajag augstāku temperatūru. Šādi izžāvētas šķēlītes viegli lūst, bet, žāvējot īsāku laiku, gabaliņi ir mīkstāki.

Ābolu čipsi

2–3 lieli āboli

2 ēdamkarotes pūdercukura

½ tējkarotes kanēļa

Eļļa apsmidzināšanai

Āboliem izspiež serdi un sagriež 2 mm biezās ripiņās. Ja miza nav bieza, var nemizot. Ripiņas saliek uz pannas, kas izklāta ar cepampapīru, un apsmidzina ar eļļu. Tas jādara pēc iespējas ātri, lai āboli nesāk brūnēt. Ideāli, ja ir smidzināmā eļļa salātiem (dozators), bet var apziest arī ar otiņu. Liek līdz +50 °C sakarsētā cepeškrāsnī vai kaltēšanas kastē un žāvē 4–6 stundas, pēc tam ripiņas apgriež uz otru pusi un žāvē, kamēr sausas. Gatavas var apkaisīt ar pūdercukuru un kanēli. Svarīgi, lai āboli ir gatavi, bet ne iebojājušies, nekādā gadījumā nevar izmantot zaļos ziemas ābolus.

Mērcēti sīrupā

Ar šo metodi var nošaut divus zaķus uzriez – iegūt gardas sukādes un saldu, aromātisku sīrupu. Vislabāk derēs sīpoliņi vai līdzīgas struktūras āboli, jo tie ir stingri un mērcējot neizjūk. Ābolus nomazgā, izņem serdi un sagriež astoņās daļās. Šķēlēm jābūt biezām, jo mērcējot un žāvējot tās krietni saraujas. Uzkaisa cukuru (attiecībās 2 : 1) un diennakti patur istabas temperatūrā (aptuveni +20 °C), pāris reižu apmaisot ar karoti. Šķēlītes notecina sietā. Sīrupu glabāšanai uzkarsē līdz +85 °C un lej tīrās pudelēs. Ābolus diennakti žāvē aptuveni +50 °C. Tie ir gaiši, mīksti un mazliet saldskābi.

Reklāma
Reklāma

Sacukoroti

Lai iegūtu caurspīdīgus, sacukurotus gabaliņus, kas paši kūst mutē un garšo kā konfektes, vajadzīgi stingras struktūras ziemas āboli, kas var būt skābi, jo gatavojot tiek izmantots cukurs. Ābolus sagriež 3–4 mm biezās ripiņās vai šķēlītēs; ja tiem ir bieza miza – nomizo. Uzvāra ūdeni un pievieno cukuru (attiecībās 1 : 1). Ābolus mazām porcijām vāra, līdz tie kļūst nedaudz caurspīdīgi (aptuveni 5–7 minūtes). Jāseko līdzi, lai augļi neizšķīstu. Āboliem vāroties, izdalās sula, kas atšķaida sīrupu, tādēļ pēc katras porcijas pieliek mazliet cukura. Gabaliņus notecina un žāvē +50 °C temperatūrā aptuveni 36 stundas. Galvenais ir nepārkaltēt, jo žāvēšanas laiks atkarībā no šķēlīšu biezuma un ābola gatavības var atšķirties. Rezultāts ir pārsteidzošs – garšo kā želejkonfektes.

Perfekti vienādas šķēlītes

Foto – Aija Geida

Atkarībā no ābolu šķēlīšu biezuma mainīsies arī izžāvēto garša. Biezākās būs mīkstākas, aromātiskākas, bet no plānām šķēlītēm iegūst kraukšķīgus gabaliņus.

Visātrāk izžāvējas vienāda biezuma šķēlītēs sagriezti āboli. Veikalos var nopirkt ābolu mizotāju un šķēlētāju, kas gana labi tiek galā ar trim darbiem uzreiz – izņem serdi, nomizo ābolu un sagriež skaistās, perfekti vienādās šķēlītēs. Vispirms ābolu uzdur uz vadstieņa, kam galā ir dakšiņa ar trim bieziem un gariem zariem, lai mizojot un griežot ābols neizkustētos. Ar rokturi griež vadstieni, un ābols pamazām tuvojas mizotājam, kam ir regulējams asmens. Var griezt dažāda biezuma mizas – pavisam plānas un caurspīdīgas, kā arī biezas, ko pēc tam sažāvē tējai. Griežot vadstieni, produkts tiek piespiests serdes izņēmējam. Ir tikai viens mīnuss – ābolam jābūt apaļam. Ja tas nav simetrisks, serde netiks labi izņemta. Ābolu mizotājs no nerūsējoša tērauda maksā aptuveni 30 eiro. Jāpiebilst, ka ar šo ierīci var itin viegli nomizot arī bumbierus, kartupeļus, gurķus un kabačus.

Svarīgi

Tas, kādi būs žāvētie āboli, atkarīgs no šķirnes un augļu gatavības. Eksperimentējot ar sava dārza augļiem, drīz vien sapratu, kuri āboli der čipsiem, kuri – sukādēm, bet kurus labāk sažāvēt.

Uzziņa

• Žāvējot ābolus, zūd daļa vitamīnu, toties labi saglabājas pektīnvielas un balastvielas, kas vajadzīgas zarnu traktam. Žāvētos ābolos atrodams dzelzs, kālijs, kalcijs un magnijs – gana vērtīgs mikroelementu kokteilis!

• Izkaltētos ābolus glabā hermētiski slēgtā traukā vai papīra/auduma maisiņos sausā, vēsā vietā, taču šis kārums ļoti garšo pārtikas kodēm. Risinājums – maisiņiem piestiprina pārtikas kožu ķeramo līmplēvi. Jau pirmais tur pielipušais kukainis liks domāt par papildu aizsardzības pasākumiem.