Pasaulē

Pasaulē bagātākais – “Amazon” boss Džefs Bezoss 0


“Amazon” dibinātājs Džefs Bezoss
“Amazon” dibinātājs Džefs Bezoss
Foto – AFP/LETA

Pasaules 500 bagātākie cilvēki pērn savu īpašumu vērtību palielinājuši aptuveni par vienu triljonu dolāru, saraksta galvgalā izvirzoties firmas “Amazon” dibinātājam Džefam Bezosam, kura bagātība pērn augusi par 34,2 miljardiem. Pasaules 500 bagātāko cilvēku īpašumu kopējā vērtība pārsniegusi 5,3 triljonus dolāru, šogad pieaugot par 23%. Trīs bagātākie amerikāņi – Džefs Bezoss, Bils Geitss un Vorens Bafets ir turīgāki nekā nabadzīgākā puse (160 miljoni cilvēku!) no ASV iedzīvotājiem. Analītiķi brīdina, ka ienākumu nevienlīdzība pasaulē sasniegusi augstāko līmeni pēdējos simt gados, draudot ar sociālu sprādzienu, jo miljardiem cilvēku dzīvo zem nabadzības robežas.

Par pasaules bagātāko cilvēku kļuvis firmas “Amazon” dibinātājs Džefs Bezoss, kura bagātība šogad pieaugusi par 34,2 miljardiem dolāru, sasniedzot 99,6 miljardus.

Firmas “Amazon” ienākumi Eiropā šogad bija 26,2 miljardi eiro, bet nodokļos firma samaksāja tikai 20,1 miljonu eiro, atzīmē izdevums “Bloomberg”. Šogad oktobrī vienā dienā Bezosa īpašuma vērtība pieauga par 10,3 miljardiem eiro, jo “Amazon” peļņa izrādījās daudz augstāka par analītiķu prognozēto un firmas akciju cena strauji kāpa. 53 gadus vecais Bezoss izveidoja tīmekļa tirdzniecības firmu “Amazon” 1994. gadā savas mājas garāžā Sietlā. Viņam pieder arī Visuma izpētes kompānija “Blue Origin” un laikraksts “The Washington Post”, ko viņš nopirka par 250 miljoniem dolāru 2013. gadā.

Bezosa bagātība ir par 8,3 miljardiem lielāka nekā “Microsoft” dibinātāja Bila Geitsa īpašums, kurš ir otrais bagātnieku sarakstā. Šogad Geitss ziedoja 4,6 miljardus dolāru Bila un Melindas Geitsu labdarības fondam globāliem pasākumiem veselības aprūpei un nabadzības mazināšanai. 62 gadus vecais Geitss, kurš bijis pasaules bagātākais cilvēks pēdējos četrus gadus, kopš 1994. gada ziedojis labdarībai 35 miljardus dolāru, Geitsu fondam kļūstot par lielāko privāto ziedotāju.

2010. gadā Bils Geitss un Vorens Bafets (pasaules trešais bagātākais cilvēks ar 85 miljardiem dolāru) izveidoja kustību “Ziedošanas solījums”, apņemoties novirzīt vismaz pusi savas bagātības labdarībai un aicinot citus miljardierus pievienoties viņiem. Vairāk nekā 170 no pasaules bagātākajiem cilvēkiem, tajā skaitā Marks Cukerbergs, Maikls Blumbergs un Maikls Eškrofts, ir pievienojušies “Ziedošanas solījumam”. Bezoss pagaidām nav to parakstījis, jo apsverot pats savu “filantropijas stratēģiju”. Džordžs Soross pēdējos gados ziedojis 18 miljardus dolāru paša izveidotajam Atklātās sabiedrības fondam, noslīdot uz 195. vietu bagātnieku sarakstā ar astoņu miljardu īpašumu.

Šogad pasaules 500 bagātnieku sarakstā iekļuvuši 38 ķīniešu miljardieri, kuru īpašumu kopējā vērtība ir 177 miljardi. Sarakstā iekļuvušie 27 Krievijas naudasmaisi uzkrājuši vairāk nekā 300 miljardus dolāru par spīti Rietumu sankcijām.

LA.lv