×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
25. septembris, 2015
Drukāt

Uzraudzības padome aicina KM savlaicīgi izmaksāt ieturējuma naudu būvniekiem

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) projekta īstenošanas uzraudzības padome nolēmusi aicināt Kultūras ministriju (KM) savlaicīgi risināt jautājumu par ieturējuma naudas otrās daļas izmaksu pilnsabiedrībai “Nacionālā būvkompāniju apvienība” (NBA) un tiesvedības kārtībā risināt indeksācijas aprēķina strīdu, liecina aģentūras BNS rīcībā esošā informācija.

Tas nolemts 23.septembrī notikušajā Uzraudzības padomes sēdē, aģentūrai BNS apstiprināja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta pārstāve Ieva Pužule.

Tāpat Uzraudzības padome aicina pilnsabiedrību NBA iesaistīties jautājuma risināšanā un pārskatīt prasības par līgumsoda piemērošanu pamatotību.

Uzraudzības padome arī pieņēmusi lēmumu veikt grozījumus Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta izmaksu un finansējuma plānā 2014.-2016.gadam, paredzot ieturējuma naudas pirmās puses izmaksu 2015.gadā.

Pie šādiem lēmumiem nonākts, ņemot vērā, ka KM ir atzinusi, ka ieturējuma naudas pirmā puse netika izmaksāta, lai “risinātu uzkrātā indeksācijas parāda atmaksu”. KM nostāja tiek pamatota ar apsvērumiem, ka NBA “ir indeksācijas parāds pret KM, kas KM ieskatā rada pamatojumu izmantot ieturējuma naudas pirmo pusi parāda dzēšanai”.

Tāpat konstatēts, ka abas puses – KM un NBA – ir vienojušās par ieturējuma naudas mērķi un kārtību, kādā naudas summas tiek izmaksātas, un nav konstatējams, ka šie nosacījumi attiecībā uz izmaksu nebūtu iestājušies, savukārt indeksācijas aprēķina jautājumā starp pusēm ilgstoši pastāv savstarpējas juridiskas pretenzijas.

No lietā esošajiem materiāliem Uzraudzības padome nav guvusi pilnvērtīgu pārliecību KM rīcības atbilstībai līguma noteikumiem, kas, pēc Uzraudzības padomes uzskata, neradītu būtiskus riskus tiesvedības ietvaros.

Uzsvērts, ka Uzraudzības padome ņem vērā faktu par līgumsodu un tā apmēru, kas radies saistībā ar KM rīcību, neizmaksājot ieturējuma naudas pirmo pusi, kā arī iespējamo tiesvedības rezultātu, tostarp vērtējot negatīvu scenāriju.

Pužule aģentūru BNS informēja, ka uzraudzības padomes sēdē nepiedalījās padomes loceklis Juris Dambis, kurš lūdza pievienot savu atsevišķo viedokli, norādot, ka atbalsta iespēju ieturējuma naudas izmaksu daļā, bet ne par visu summu.

Jau ziņots, ka jautājumā par ieturējuma naudu, ko līdz šim nav saņēmusi NBA, noteikta papildu juridiskā ekspertīze noslēgtajam līgumam starp KM un NBA.

NBA uzskata, ka KM, pretēji līguma noteikumiem, neizmaksā par paveiktajiem un valstij nodotajiem būvdarbiem ieturētās naudas pirmo daļu 4 812 950,69 eiro apmērā, lai gan būve tika nodota valstij jau pirms pusotra gada, 2013.gada decembrī.

Savukārt otrā ieturētās naudas daļa tādā pašā apmērā atbilstoši līgumam jāizmaksā pēc garantijas termiņa, kas būs šā gada beigās. Tāpat nav veikta samaksa 569 818, 89 eiro apmērā par būvdarbu papildu apmēru, ko KM ir rakstveidā atzinusi. KM arī kavē jautājuma risināšanu attiecībā uz būvdarbu izmaksu indeksāciju un cenas korekciju saistībā ar deflāciju būvniecības laikā, uzskata NBA.

NBA sagatavojusi prasību tiesā līgumsoda piedziņai. Savukārt KM uzskata, ka saistībā ar LNB būvniecību NBA valstij ir parādā 5,3 miljonus eiro. Maksājumi un aprēķini NBA par LNB būvniecības darbiem tiek veikti atbilstoši 2008.gadā noslēgtajam līgumam, aģentūru BNS iepriekš informēja KM pārstāve Baiba Kauliņa.

Viņa norādīja, ka ekonomiskās krīzes laikā deflācijas dēļ samazinājusies summa, kas valstij jāmaksā būvniekam par LNB būvniecību, un kopš 2011.gada būvnieks mainījis viedokli par darbu galīgo aprēķinu, pārmetot KM saistību nepildīšanu un projektam paredzēto līdzekļu izšķērdēšanu.

Savukārt NBA šādam viedoklim nepiekrīt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+