×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
19. marts, 2012
Drukāt

60% Krievijas iedzīvotāju prezidenta vēlēšanas raksturo kā godīgas

putins1512

Vairāk nekā puse Krievijas iedzīvotāju jeb 60% atzīst, ka 4.martā Krievijas prezidenta vēlēšanās notika atklāta un godīga politiska cīņa, liecina Kremlim pietuvinātā Krievijas sabiedriskās domas pētījumu centra (VCIOM) veiktas aptaujas rezultāti.

86% no tiem aptaujas dalībniekiem, kas teica, ka vēlēšanas bija godīgas, atzina, ka balsojuši par premjerministra Vladimira Putina kandidatūru.

21% aptaujāto atbildēja, ka nav iespējams prezidenta vēlēšanas, kurās uzvarēja Putins, saukt par brīvām un demokrātiskām. Šāds viedoklis dominē uzņēmēja Mihaila Prohorova atbalstītaju vidū – 54% no šāda viedokļa paudējiem atzina, ka balsojuši tieši par neatkarīgo kandidātu Prohorovu.

No tiem, kas nav pārliecināti par vēlēšanu godīgumu, 28% kā galveno trūkumu nosauca pārkāpumus balsošanas laikā un falsifikāciju, 19% atzina, ka vēlēšanu rezultāts bija izlemts jau iepriekš, 12% teica, ka uz vēlētājiem tika izdarīts spiediens, 11% – kandidātiem tika sniegtas nevienlīdzīgas priekšvēlēšanu kampaņas pozīcijas, 6% atbildēja, ka “viens kandidāts nevar saņemt tik lielu balsu īpatsvaru”, un tikpat aptaujāto sacīja, ka “viss bija nopirkts”, bet 5% pauda pārliecību, ka vēlēšanu institūcija kā tada ir sevi diskreditējusi un “pie mums nevar notikt godīgas vēlēšanas”.

VCIOM laikā no 10. līdz 11.martam veica aptauju 138 apdzīvotās vietās 46 Krievijas apgabalos.

Līdzīgā aptaujā, kas tika veikta pēc 2008.gadā notikušajām Krievijas prezidenta vēlēšanām, kurās uzvarēja Dmitrijs Medvedevs, 52% respondentu vēlēšanas raksturoja kā godīgas.

Krievijas Centrālā vēlēšanu  komisija (CVK) 7.martā  paziņoja 4.martā notikušo prezidenta vēlēšanu  oficiālos rezultātus, atbilstoši kuriem premjerministrs Vladimirs   Putins  ieguvis 63,6% balsu.

Krievijas  Federācijas Komunistiskās partijas līderis Genadijs Zjuganovs saņēmis 17,18% balsu, neatkarīgais kandidāts uzņēmējs miljardieris Mihails Prohorovs – 7,98% balsu,   Krievijas  Liberāldemokrātiskās partijas līderis Vladimirs Žirinovskis – 6,22% balsu un partijas “Taisnīgā   Krievija” faktiskais līderis Sergejs Mironovs – 3,85% balsu.

Vēlēšanās piedalījušies 65,34% balsstiesīgo pilsoņu.

Krievijas prezidents tika ievēlēts uz sešu gadu termiņu. Jaunā prezidenta inaugurācija notiks maijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+