×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. septembris, 2016
Drukāt

60 miljoni ERAF finansējums jauniem uzņēmumiem ar augstu potenciālu (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šā gada 2.augustā Ministru kabinetā tika apstiprināta jauna valsts atbalsta programma. Tā paredz, ka lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības un komersanti jeb saimnieciskās darbības veicēji varēs saņemt riska kapitāla investīcijas, lai tās izmantotu gan jaunu uzņēmumu radīšanai, gan jau esošas uzņēmējdarbības attīstīšanai.

Programmas ieviešanas procesā, Attīstības finanšu institūcija ALTUM, veicot publiskā iepirkuma procedūru, izvēlēsies vairākus fondu pārvaldniekus jeb finanšu starpniekus, kuri sēklas kapitāla, sākuma kapitāla un izaugsmes kapitāla fondu ietvaros, komersantos un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajās sabiedrībās ieguldīs finansiālus līdzekļus, pašu kapitāla vai kvazikapitāla veidā.

Latvijas valstij piederošā Attīstības finanšu institūcija ALTUM, izmantojot dažādus finanšu instrumentus (aizdevumus, garantijas, ieguldījumus riska kapitāla fondos utt.), piedāvā valsts atbalstu konkrētām mērķa grupām. Izstrādājot dažādas atbalsta programmas, ALTUM ne tikai novērš tirgus nepilnības, bet arī veicina finanšu pieejamību jomās, kuras valstī ir noteiktas kā svarīgas un atbalstāmas. ALTUM izsniedz garantijas un aizdevumus, apdrošina eksporta darījumus un iegulda naudu riska kapitāla fondos. Sēklas, sākuma un izaugsmes kapitāla fondiem Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) ir piešķīris finansējumu 60 miljonu eiro apmērā. No tiem 30 miljonus paredzēts novirzīt sēklas un sākuma kapitāla fondiem, savukārt otru pusi – izaugsmes kapitāla fondiem.

Publiskie resursi nebūs vienīgais finansējuma avots, kas pieejams komersantiem un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām. Katras investīcijas līmenī, 10% līdz 60% apmērā tiks piesaistīts arī privāto ieguldītāju līdzfinansējums. Šo līmeni noteiks ne tikai tas, cik ilgi saimnieciskās darbības veicējs darbojas tirgū, bet arī pirmās komerciālās pārdošanas norises ilgums.

Latvijas Republikas ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzsver, ka valstij ir jāpiedāvā finansiālais atbalsts jauniem un strauji augošiem uzņēmumiem, kuri rada darbavietas ar augstu pievienoto vērtību. “Šāds atbalsts ir īpaši nepieciešams uzņēmumiem, kuri nevar saņemt finansējumu komercbankās un pie privātajiem investoriem, jo darījumi ir ar pārāk augstu risku, vai arī uzņēmējdarbības veicējiem nav pietiekami liela nodrošinājuma/ pašu kapitāla. Jaunā atbalsta programma finanšu tirgū ieviesīs jaunus riska kapitāla fondus un piedāvās papildus risinājumus gan tiem, kuri vēlas uzsākt uzņēmējdarbību, gan arī tiem, kuri nolēmuši attīstīt jau esošo biznesu.”

Atbalsta programmas ietvaros, sēklas kapitāla investīcijas jeb agrīnākās stadijas investīcijas būs pieejamas līdz pat 250 000 eiro apmērā. Sākuma un izaugsmes kapitāla ieguldījums var sasniegt līdz 15% no kapitāla apmēra, kuru parakstījis attiecīgais fonds, taču atsevišķās situācijās šis apjoms var būt lielāks.

Saimnieciskās darbības veicēju konkurētspējas un fondu dzīvotspējas veicināšanai, jaunizveidotā valsts atbalsta programma nosaka, ka investīcijas ierobežotā apmērā būs pieejamas arī tiem komersantiem, kuri saimniecisko darbību veic ārpus Latvijas, ar noteikumu, ka tā ir Eiropas Savienības dalībvalsts. Maksimālais pieejamo investīciju apjoms šajā gadījumā var būt 25% no kopējā katra sēklas, sākuma un izaugsmes kapitāla fondā pieejamā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma.

Attīstības finanšu institūcija ALTUM plāno izsludināt fondu pārvaldnieku atlasi šā gada novembrī. Tā kā šo finanšu starpnieku atlase notiks publiskā iepirkuma veidā, tiek plānots, ka atbalsta finansējums saimnieciskās darbības veicējiem būs pieejams 2017.gada beigās.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Finansējums uzņēmumiem no Cityfinances ir ātrākais ceļš ka uzsākt savu biznesa izrāvienu! Piesakies un piesaisti naudu! cityfinances.lv/lv/finansejums-uznemumiem/

  2. Smiekli nāk. Jūs varat mēģināt ražot, ko vien gribat, bet kamēr mazumtirdzniecībā valdīs ārzemniekiem piederošs lielveikalu tīklu monopols, jūsu ražojumu nebūs veikalu plauktos.

Draugiem Facebook Twitter Google+