×
Mobilā versija
+9.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
5. decembris, 2012
Drukāt

6000 ziņojumi augiem

Latvijā cilvēki interesējas par komunikāciju ar augiem, secinājuši mākslinieki Rasa un Raitis Šmiti un Mārtiņš Ratniks – projekta “Runā ar mani” autori.

 

Mākslinieki Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā un Ventspils Teātra namā “Jūras vārti” bija aicinājuši cilvēkus apskatīt pupas un ar datora starpniecību nosūtīt tām ziņojumus. To izrādījās pavisam seši tūkstoši. Sekot līdzi augu augšanai un komunicēt ar tiem varēja arī internetā. Lielākā daļa no ziņojumiem ir pozitīvi, tie ir laba vēlējumi augiem, lai gan daži neatturējās no rupjībām. “Vislabākais man šķita pārfrāzētais Hamlets: “to grow or not to grow”, kas latviski būtu: “augt vai neaugt”,” teic Raitis Šmits.

Interesanti, ka Bristoles universitātes zinātnieki esot atklājuši augu valodu. Viņi ar īpaši spēcīgu pastiprinātāju palīdzību dzirdējuši klikšķus, kas nākuši no augu saknes. Atskaņojot šos klikšķus, ūdenī iemērktas auga saknes tiecās skaņas virzienā. Savukārt Ekseteras universitātes pētnieki atklājuši, ka augi, kad tiem uzbrūk kaitēkļi, brīdina pārējos, izdalot noteiktas vielas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+