×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. decembris, 2015
Drukāt

Vīķe-Freiberga: Lai prezidentu nevarētu “padzīt kā suni”, jānoformulē atstādināšanas procedūra (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Lai mainītu līdz šim pastāvošo iespēju, kad Saeima var bez pamatojuma Valsts prezidentu “padzīt kā suni”, paša prezidenta personas aizstāvībai būtu jānoformulē impīčmenta process jeb procedūra valsts augstākās amatpersonas atstādināšanai no amata, šodien Valsts prezidenta institūcijai veltītajā Saeimas Juridiskās komisijas darba grupā sacīja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Pašreizējo regulējumu, “kad Saeima var bez pamatojuma nolemt atlaist Valsts prezidentu”, Vīķe-Freiberga vērtē kā skandalozu situāciju, kas, visticamāk, izveidojusies juristu aizmāršības dēļ. To, ka Satversmē paredzētās tiesības deputāti nav izmantojuši patvaļīgi, jāvērtē kā “brīnumu”, kas noticis, respektējot tautu un ievēlēto personu, diskusijā pauda eksprezidente.

Satversmes 51.pantā noteikts: “Uz ne mazāk kā puses visu Saeimas locekļu priekšlikumu, Saeima slēgtā sēdē ar ne mazāk kā divu trešdaļu visu Saeimas locekļu balsu vairākumu, var nolemt atlaist Valsts Prezidentu. Pēc šāda lēmuma Saeima nekavējoši ievēlē jaunu Valsts Prezidentu.”

Komentējot Valsts prezidenta tiesības, Vīķe-Freiberga norādīja uz atšķirīgiem šī jautājuma vērtējumiem. No viena puses ir Latvijas neatkarības pirmā perioda Valsts prezidenta Gustava Zemgala nosacīti minimālāka pieeja attiecībā uz valsts augstākās amatpersonas lomu. Savukārt attiecībā uz pašas eksprezidentes darbību, var lasīt “pasāžas no preses”, ka Vīķe-Freiberga esot darījusi par daudz, – lai gan konkrēti, ka eksprezidente būtu pārkāpusi Satversmi, neesot pateikts, norādīja bijusī valsts augstākā amatpersona.

Kā ziņots, šodien uz kārtējo sēdi sanāca Saeimas Juridiskās komisijas izveidotā darba grupa Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai, lai apspriestu nepieciešamību veikt izmaiņas Latvijas Satversmē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kāpēc nē ?
    Kā suni pašvilpj, kā suni padzen !
    Ievēlēt vajag cienīgi, tad nebūs jāpadzen.

Draugiem Facebook Twitter Google+