×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. augusts, 2012
Drukāt

69% ēnstrādnieku tiek noķerti Rīgā

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgā lielo uzņēmumu koncentrācija ir lielāka, tādējādi nelegālā nodarbinātība ir proporcionāli augstāka – 69% ēnstrādnieku tiek noķerti tieši Rīgā, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” pastāstīja Valsts darba inspekcijas (VDI) direktors Renārs Lūsis.

Situācija Rīgā ar nereģistrēto nodarbinātību ir ekvivalents tam, kāda ir biznesa koncentrācija valstī. “Pārējos reģionos noķerto ēnstrādnieki skaits ir mazāks par pusi – nedaudz lielāks kā 30%. Tomēr inspekcijā resursu ziņā Rīgai ir jūtama disproporcija. Lai arī Rīgas teritorija uz kartes ir vismazākā, te ir lielākā uzņēmumu koncentrācija, tāpēc galvaspilsētā prasās lielāks inspektoru skaits,” sacīja Lūsis.

“Lai arī skaitliski noķerto ēnstrādnieku reģionos nav tik daudz, cik Rīgā, proporcionāli tie ir vidēji 30% no kopējās mērķa pārbaudēs konstatētajiem,” piebilda VDI vadītājs.

Viņš arī norādīja, ka, piemēram, Latgalē, pašlaik nelegālā nodarbinātība ir atklāta pat vēl mazākā apmērā nekā iepriekš. “Latgalē cilvēku ir tik, cik ir. Iespējams, to skaits turpina pat sarukt. Tādējādi inspektori salīdzinoši biežāk var aiziet pārbaudēs. Un, ja uzņēmējs jau vienreiz ir noķerts par šādu pārkāpumu, nākamreiz viņš padomās, vai to ir vērts darīt. Otrs iemesls – no Latgales daudz cilvēku diemžēl ir aizbraukuši uz citiem reģioniem vai arī vispār prom no Latvijas, tādējādi tur nebūt nav tik daudz cilvēku, ko nodarbināt.

Pēc viņa teiktā, kopumā vērtējot situāciju Latvijā, nereģistrētā nodarbinātība nesamazinās. “Daži pētnieki uzskata, ka ēnu ekonomika kopumā samazinās. Tomēr tā ietver ne tikai nelegālo nodarbinātību, bet arī nodokļu apiešanu, kontrabandu un citas nelikumības. Iespējams, ka tas tā arī ir, un ēnu ekonomikas apmēri samazinās. Tomēr, ja runājam par darba attiecībām, mēs nekādā veidā nevaram teikt, ka nelegālā nodarbinātība samazinātos. Tās apmēri vietumis pat pieaug. Tomēr arī šajā gadījumā to nevar tulkot tā, ka palielinās ēnu ekonomika. Drīzāk atkopjas ekonomika pati par sevi, un tādējādi arī palielinās nodarbinātība. Uzņēmējiem ir iespēja ņemt klāt jaunus darbiniekus, ko apliecina arī bezdarba līmeņa samazināšanās. Līdz ar to ir vairāk nodarbināto, tostarp tādu, kuri strādā nelegāli,” klāstīja Lūsis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+