×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
16. februāris, 2016
Drukāt

Ar septiņām jaunām kartupeļu šķirnēm iepazīstina “Praktiskais Latvietis”

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Gadu no gada tiek radītas jaunas kartupeļu šķirnes, kas iepriekšējās pārspēj ar ražas lielumu, garšas kvalitāti, izturību pret slimībām vai kādu citu īpašību.

Arī šajā sezonā kartupeļu audzētājus sagaida vairāki jaunumi. Ir izveidotas dažāda agrīnuma ārzemju galda kartupeļu šķirnes, kurām sēklas materiālu rudenī tirgos SIA “Ruģēni”, zemnieku saimniecības “Gudriķi” un “Piekalnes”, AS “Latfood agroserviss”.

• ‘Foremost’ – agrīna šķirne. Kartupeļiem dzeltena miza, gaiši dzeltens mīkstums, seklas acis. Vidēji miltaini. Pēc vārīšanas nekļūst tumši. Veido spēcīgus lakstus. Zem cera vidēji 17 izlīdzināti bumbuļi.

• ‘Abbot’ – agrīna šķirne. Kartupeļi mazmiltaini, ar seklām acīm. Veido lielus lakstus. Šķirne noturīga pret lakstu puvi.

• ‘Ranomi’ – vidēji agra šķirne, ienākas laikā starp šķirņu ‘Solist’ un ‘Vineta’ ražu. Ļoti ražīga, 2014. gadā no hekt­āra ieguva 60 t. Bumbuļi ir lieli, izlīdzināti, gludi, nedaudz iegareni, ar ļoti seklām acīm. Vidēji miltaini, ar labām garšas īpašībām. Miza un mīkstums dzeltenā krāsā. Izturīga pret nematodi un kraupi.

• ‘Constance’ – vidēji agra šķirne. Ovāli bumbuļi ar dzeltenu mizu un mīkstumu. Mazmiltaini. Šķirnes stiprā puse ir labās garšas īpašības. Lielo bumbuļu īpatsvars – vidējs, ražība – 46 t/ha. Laba izturība pret kraupi, viduvēja izturība pret lakstu puvi.

• ‘Rocket’ – vidēji agrīna, ļoti augstražīga, zem cera vidēji 22 bumbuļi. Izteikti apaļi kartupeļi ar seklām acīm, tos viegli mizot. Vidēji miltaini.

• ‘Gemson’ – vidēji agrīna, ražīga šķirne, zem cera vidēji 15 bumbuļi. Noturīga pret lakstu puvi. Kartupeļi lieliski piemēroti cepšanai ar mizu cepeškrāsnī.

• ‘Merlot’ – vidēji vēla, ļoti ražīga šķirne, vidēji augsts bumbuļu skaits cerā. Ovāli kartupeļi ar seklām acīm, rubīnsarkanu, plānu mizu un dzeltenu mīkstumu. Mazmiltaini, ar labu garšu, pēc vārīšanas nekļūst tumši. Gatavojot pārsvarā ir stingri, kartupeļos ir aptuveni 15% cietes. Stāvs cers, kas strauji attīstās, spēcīgs lapojums. Izturīga pret nematodi, vidēji izturīga pret lakstu puvi. Var inficēties ar kraupi, mazāk – ar rizoktoniju. Raža glabājas ļoti labi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+