×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. aprīlis, 2015
Drukāt

Smaragdzaļais paklājs: 7 mīti un patiesība par mauriņu

1. Mauriņa ierīkošana sākas ar melnzemes uzvešanu? Jā un nē

1no7
Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

Pavasarī daudziem rodas jautājums, kā tikt pie skaista mauriņa pagalmā. Īstiem lauciniekiem ir grūti samierināties, ka zālīte sētsvidū jākopj tāpat kā zemeņu vai puķu dobes, bet smaragdzaļo paklāju, kāds redzams žurnālos, gribas! Ar ko sākt, kas no kaimiņos saklausītā ir patiesība un kas – mīts, skaidro speciālisti.

Skaista mauriņa ierīkošanai visos dārzos nederēs viena patiesība un rīcības plāns, skaidro dārzniece Maruta Kaminska. Taisnība jau būtu, ka labāk uzaicināt speciālistus, taču rocība nereti to neļauj. Tad jāķeras vien pašam klāt, rīkojoties secīgi.

Zāliens sākas ar augsnes sagatavošanu. Visvairāk jāielabo trūcīgas smilts augsnes un pagalmi, kur izlīdzināti būvgruži. Šādā gadījumā vēlams pamatkārtai izlīdzināt mālainas augsnes slāni, kas vajadzīgs, lai labums neaizplūst. Tam virsū ber vismaz 20 cm biezu auglīgas melnzemes slāni. Dažkārt zem tā mēdz klāt speciālu ģeotekstilu, cerot tādējādi arī izolēt kurmjus. Taču prakse liecina, ka rezultāts nav visai labs. Paklāja poras mēdz aizsūbēt, mauriņā krājas liekais mitrums.

Ja augsne ir auglīgs māls, tumša smilts vai vecs sakņu dārzs, papildus ielabot ar melnzemi nevajag, pārliecinājusies Maruta Kaminska. Ir dzirdēts ieteikums mauriņam paredzēto vietu iepriekš no zāles atbrīvot, lietojot herbicīdus, piemēram, Raundapu. Dārzniece ir pārliecināta zaļo ideju piekritēja un šādu variantu pieļauj, ja apkopjamo vietu tiešām pārņēmušas daudzgadīgās nezāles. Parasti pietiek, ja mauriņam paredzēto vietu uzfrēzē un nogrābj nezāles.

Augsnes ielabošanai vienmēr noder gan komposts, gan melnzeme, taču bez tiem nereti var iztikt. Var lietot arī sapropeli, bet ar mēru, iefrēzējot kā organisko vielu. Sapropeļa ražošanas uzņēmuma vadošais speciālists Aivars Poļakovs uzsver, ka viena no sapropeļa priekšrocībām – tajā nav nezāļu sēklu. Turklāt šīs nogulas darbojas augsnē piecus gadus, tātad vajadzēs mazāk papildmēslojuma. Sapropeli var samaisīt ar augsni attiecībā 1 : 10 vai izkaisīt uz augsnes un ierušināt ar grābekli. Sapropelis veikalā maksā aptuveni 2,2–2,5 eiro (10 l maiss); pērkot vairumā no ražotāja – divreiz lētāk.

Dažkārt sapropeli lieto kā melnzemes aizvietotāju un zāliena sēklas sēj tikai tajā. Tad gan nekas labs nav gaidāms – augsnes virspuse noblietējas un saplaisā kā tuksnesī.

  1. Mauriņa ierīkošana sākas ar melnzemes uzvešanu? Jā un nē
  2. Zāliena mēslojumam var netērēties? Nē
  3. Kad ir laiks, tad pļauj? Nē
  4. Jo agrāk sāk pļaut, jo labāk? Nē
  5. Vai sporta zāliens ir pats labākais? Jā un nē
  6. Bez lieliem naudas ieguldījumiem pie mauriņa netikt? Nē
  7. Puķes mauriņā iederas? Jā un nē

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+