×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
22. aprīlis, 2014
Drukāt

75 gadu jubileju svinēs Varis Brasla

Foto: LETAFoto: LETA

Varis Brasla

Piektdien, 25. aprīlī, 75 gadu jubileju svinēs viens no spēcīgākajiem latviešu teātra un kino režisoriem Varis Brasla, informē Valmieras teātra literārās daļas vadītāja Edīte Tišheizere.

Varis Brasla spodrinājis Latvijas vārdu gan padomju gados, gan brīvvalsts laikā, kad viņa filmas spēja pārvarēt dzelzs priekškaru un piedalīties prestižos starptautiskos festivālos Čehijā, Vācijā, Ķīnā, Norvēģijā, Somijā, Indijā, Spānijā, Honkongā un citur.

Īpaši ievērojams Vara Braslas devums jauno kinoskatītāju audzināšanā – filmas “Emīla nedarbi” (1984, “Lielais Kristaps” par gada labāko filmu, “Lielais Kristaps” gada labākajam režisoram), “Ziemassvētku jampadracis” (1993, galvenā balva un CIFEJ balva Frankfurtes kinofestivālā, balvas Maskavas, Virtsburgas un Kotbusas kinofestivālos, 1994. gada Latvijas kinoskates skatītāju balva, Latvijas Kultūras ministrijas balva, Latvijas Ministru prezidenta balva kinomākslā), “Ūdensbumba resnajam runcim” (2004, Čikāgas starptautiskā bērnu filmu festivāla diploms, 2005 “Lielais Kristaps”, 2006 Minskas kinofestivāla Skatītāju balva, 2006 galvenā balva Taizemes kinofestivālā, 2006 Latvijas autortiesību Bezgalības balva) ir Latvijas kinematogrāfijas pērles.

Kaut arī Vara Braslas vārds pirmo un galvenokārt saistās ar devumu kino, arī teātrim režisora dzīvē bijusi un ir noteikta vieta. Dzimis teātra režisora Žaņa Braslas ģimenē, Varis bērnību pavadīja Jelgavas un Liepājas teātru aizkulisēs, bet vēlāk režiju studēja toreizējās Ļeņingradas teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā. Pēc tā absolvēšanas no 1962. līdz 1965. gadam strādāja Valmieras teātrī, kur atgriezās 1993. gadā. Un galu galā – teātrī strādā arī viņa sieva, aktrise Vizma Kalme.

Varis Brasla saņēmis profesionālu atzinību un balvas ne tikai starptautiskos kino forumos un Latvijas teātra un kino skatēs, bet kā pilsonis un patriots arī savas valsts augstāko atzinību, Triju Zvaigžņu ordeni.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+