Kultūra
Teātris un kino

Teātra sezona – bez provokācijām 1


Skats no Nacionālā teātra izrādes “Trīne”.
Skats no Nacionālā teātra izrādes “Trīne”.
Kristapa Kalna foto

“Spēlmaņu nakts” žūrija nākusi klajā ar nominantiem 18 kategorijā un žurnālistes Vitas Kraujas vadītajā diskusijā pie apaļā galda teātra kritiķi Valda Čakare, Edīte Tišheizere, Henriete Verhoustinska un žūrijas priekšsēdētājs, teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists Atis Rozentāls pauda viedokli, ka sezona bijusi lēzena – bez krasi izteiktām neveiksmēm, taču arī bez spožiem jaunatklājumiem un provokācijām.

Henrieta Verhoustinska norāda, ka sezona bagāta kvalitatīviem iestudējumiem, bet mazāk dāsna revolucionāriem mēģinājumiem iziet ārpus gan tradicionālās teātra telpas, gan tematikas. “Katrā ziņā provokatīvu mēģinājumu pietrūkst. Tādi aizvadītajā sezonā bijuši vien divi, un abi man personiski liekas ļoti nozīmīgi. Tie ir Kirila Serebreņņikova iestudētā “Tuvā pilsēta” un Elmāra Seņkova režisētā “Trīne” Nacionālajā teātrī,” pauda kritiķe.

Arī Valda Čakare piekrīt, ka aizvadītā sezona bijusi lēzena, bez straujiem izrāvieniem: “Uzmanību piesaistošais ir jaunu teritoriju izpēte, ko es konkrēti redzu, piemēram, Mārča Lāča mēģinājumos apgūt gan šausmu estētiku, gan būvēt filozofisko teātri, gan atgriezties pie absurda, ar kuru tikt galā arī ir ārkārtīgi grūts uzdevums, un ar mainīgiem panākumiem pārsvarā nevalstisko jeb neatkarīgo teātru nišā tas arī tiek darīts. “Dramaturgu cehs” konsekventi papildinās, un tur parādās jauni vārdi.

Saistītie raksti

Žūrijas priekšsēdētājs, salīdzinot ar atzīmju sistēmu skolā, pauda, ka “šajā sezonā būtu ļoti, ļoti daudz septītnieku, visnotaļ daudz astotnieku, bet man ir bail, ka es personiski ar tīru sirdi nevienu desmitnieku ielikt nevarētu atšķirībā no pagājušās sezonas, kad tomēr “Asins kāzām” dotu visus desmit punktus bez jebkādas šaubīšanās”.

Savukārt Edīte Tišheizere uzskata: varbūt tieši tādēļ nav izrāžu izcilību, ka bijis daudz meklējumu?

Kuras izrādes un kādēļ var pretendēt uz balvām “Spēlmaņu naktī”? Kuri individuālie sniegumi – režijā un aktieru spēlē – bijuši visspožākie? Kādas iezīmes aizvadītajā sezonā apstiprina nu jau pēdējo gadu tradicionālās tendences un kādas jaunas šķautnes atklājušās? To lasiet 4. jūlija “Kultūrzīmēs” vai e-izdevumā.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
VIDEO: Simtgadē dāvina simts gleznas par pirmskara Latviju
16 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Video: animācijas filmas “Saule brauca debesīs” aizkadrā
16 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Muzikālu sveicienu Latvijai sūta igauņu rakstnieki un mūziķi
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 3
5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
3 stundas