×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
6. augusts, 2017
Drukāt

Ģeniālā Einšteina slepenā privātā dzīve (5)

1. Slepenais Einšteins

1no4
Foto - Anda Krauze un ImageForumFoto - Anda Krauze un ImageForum

Ģeniālajam fiziķim Albertam Einšteinam bijušas vismaz desmit mīļākās, viņam labāk paticis čīgāt vijoli nekā lasīt garlaicīgas lekcijas universitātē, viņš nekad nav valkājis zeķes, viņa pirmajai sievai bijis pamatīgi jānopūlas, lai iemācītu viņu lietot zobu suku… Šīs un vēl citas Einšteina privātās dzīves detaļas kļuva zināmas pēc tam, kad nesen Jeruzalemes Ebreju universitātes arhīvs publiskoja viņa personisko saraksti.

Savulaik Einšteina adoptētā meita Margo kopumā aptuveni 3500 dažādas patēva vēstules uzdāvināja Jeruzalemes Ebreju universitātei, tiesa, ar vienu noteikumu – tās drīkst padarīt publiski pieejamas tikai 20 gadus pēc viņas nāves. Daudzi jautā – kāpēc tieši Ebreju universitāte? Iespējams, tāpēc, ka Einšteins bija viens no tās izveidotājiem un šai iestādei ziedojis ievērojamu daļu savas bibliotēkas grāmatu, tostarp arī dokumentus. Margo nomira 1986. gada 8. jūlijā, un universitāte ir izpildījusi norunu.

Einšteins daudz ceļojis, tāpēc tuviniekiem rakstījis katru dienu. Daudz vēstuļu adresēts tieši Margo. 1931. gada 8. maijā viņš pameitai raksta: “Es rakstu Tev, jo Tu esi vissaprātīgākais cilvēks ģimenē, un nabaga māte Elza (Einšteina otrā sieva un Margo māte) jau gluži satracināta. Tā ir taisnība, ka M. seko man uz Angliju un viņas uzmācība jau sāk pārkāpt visas robežas. Taču, pirmkārt, es faktiski nevarēju no tā izvairīties, otrkārt – kad atkal viņu ieraudzīšu, tad pateikšu, ka viņai acumirklī jāpazūd.”

Ar noslēpumaino “M” Einšteins domājis savu mīļāko Eteli Mihanovsku, kura bija 15 gadus jaunāka par viņu. Zinātnieks bieži sūdzējies sievai, ka teju visas sievietes viņam uzmācoties. Taču patiesībā viņš pats neesot laidis garām nevienus brunčus. Tieši šā iemesla dēļ viņš arī šķīries no pirmās sievas, bet ar otro – Elzu – tālab veidojās pastāvīgi konflikti, kaut arī Elza bija samierinājusies ar ģeniālā vīra dēkām. Kad viņš vakarā atveda kādu sievieti pie sevis uz mājām, viņa likās gulēt viena tā, it kā nekas sevišķs nebūtu noticis, bet no rīta ar smaidu uz lūpām jau vārīja vīram kafiju. Bet Einšteins vēstulē Margo raksta: “No visām dāmām man vistuvākā ir misis L., kura ir absolūti nekaitīga un kārtīga. Man nav svarīgi, ko ļaudis par mani runā, bet mātei un misis M. būs labāk, ja nekādi tomi, diki un geriji par viņu nebaumo…”

  1. Slepenais Einšteins
  2. Kur palika Nobela prēmija
  3. Ko zina arhīvu glabātāja
  4. Einšteins un padomju spiegotāji

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. ” …toties cilvēcei ir Relativitātes teorija…” un… viens muļķis vairāk kas tam tic !

  2. Iespējams, tieši sievai Elzai cilvēce var būt lielā mērā pateicīga par to, ka ģēnijs varēja radīt realitātes teoriju un nodoties bezrūpīgai privātajai un zinātnes dzīvei

  3. Dažādas Einšteina privātās biogrāfijas izdotas jau krietni sen, šie fakti nav nekāds jaunums, kārtējais izraēļu gešefts. Einšteins bija ģēnijs un redzēja pasauli tādu, kādu mēs, prastie mirstīgie, nekad neredzēsim. Maksa par to bija viņa nespēja ievērot mietpilsonisko etiķeti un buržuāzijas smieklīgās manieres. Buržuāzija turpina rakt sev kapu, kā paredzēja Markss, toties cilvēcei ir Relativitātes teorija.

Draugiem Facebook Twitter Google+